9 C
Скопје

Интер во „канџите“ на Јунајтед, „проблемот“ се вика Лукаку!

Интер не му плати на Манчестер јунајтед бонус вклучен во договорот за Ромелу Лукаку, поради што клубот од „Олд Трафорд“ го бара Лаутаро Мартинез или Милан Шкринијар, пренесуваат италијанските медиуми.

Лукаку дојде во Интер во летото 2019 година од Манчестер јунајтед за 74 милиони евра. Белгиецот оваа сезона постигна неверојатни 24 голови за миланскиот клуб, и така остана на само 10 погодоци од израмнување на учинокот од минатата сезона која му беше најдобра досега во кариерата.

„Ил Кориере“ пишува дека италијанскиот клуб им останал должен на Англичаните дури 50 милиони евра од трансферот, плус бонус од пет милиони евра, што е клаузула која ќе мора да ја плати доколку не ги плаќа редовно ратите за обесштетување.

Прочитајте и...  ФОТО: Манасков и Веспрем го освоија Купот на Унгарија!

Од таа причина „црвените ѓаволи“ бараат од челниците на Интер да им го испратат Мартинез или Шкринијар и со тоа да го подмират долгот кој го имаат кон нив.

Кинеската корпорација Сунинг, која е сопственик на фудбалскиот клуб Интер, неодамна објави дека бара партнери кои би купиле одреден број клупски акции и со тоа заедно да ја подобрат финансиската состојба на клубот која очигледно не е добра. Интер наскоро ќе одлучи за понудата на Јунајтед.

Интер ќе остане без легендарниот спонзор после 27 години

Поврзани вести

ВИДЕО: Фудбалски празник во Виго, седум голови и пресврт на Севиља!

Слободен печат

ФОТО: Манасков и Веспрем го освоија Купот на Унгарија!

Слободен печат

До оваа сезона никој не знаеше за него, Барса го проценува на 400 милиони евра

Слободен печат

МЗТ Скопје Аеродром славеше во дербито против Пелистер

Слободен печат

Македонската БЏЏ репрезентација се враќа со медали од турнирот во Србија

Слободен печат

Еден од најстарите фудбалски клубови во Македонија е во тешка финансиска ситуација

Слободен печат

Остави Коментар