Ин Мемориам: Почина Андон Бошковски

Трагична вест го потресе македонскиот ракомет – синоќа на 47-годишна возраст почина познатиот тренер Андон Бошковски.

Бошковски е роден на 5 октомври 1974 година и целиот живот го помина на и околу ракометните терени. Тој како играч настапуваше за екипата на Работнички, и по завршување на играчката, ѝ се посвети на тренерската кариера. Бошковски работеше како тренер во Металург, Вардар, Струга, Голден Арт, Радовиш, а последниот ангажман го имаше на Косово.

Андон Бошковски од 2008 до 2013 година беше дел и од стручниот штаб на ракометната репрезентација на Македонија.

Видео на денот