Илијев: Оризопроизводителите од Кочанско добија над 41 милион денари за субвенции

Вкупно 41,4 милиони денари им се исплатени на 1.130 оризопроизводители од кочанскиот регион како дополнителна субвенција од пет денари за килограм предадена оризова арпа. Со тоа им се помага да ги надминат проблемите поради нарушениот баланс помеѓу понудата и побарувачката и многу ниската откупна цена, истакна градоначалникот на Кочани, Николчо Илијев на денешната прес конференција.

Според него, со оваа нова дополнителна субвенција од државниот буџет се поттикнал договорениот откуп на оризова арпа од минатогодишната реколта, со што земјоделците можат да очекуваат пополвни услови за пласман на своето производство.

– Во изминатите две години е забележан пораст во поддршката што ја добиваат нашите земјоделци, со оглед што во 2017 година им се исплатуваа по 12 илјади денари од хектар за користење сертифициран семенски материјал, шест илјади денари без сертифициран семенски материјал, како и дополнителна поддршка од три илјади денари по хектар за земјоделска површина со сертифициран семенски материјал. За оваа година субвенциите за користење сертифициран семенски материјал се 25, односно 30 илјади денари, а поддршката за производство без сертифицирано семе е 18 илјади денари. Исто така, добија и по пет денари за предаден килограм на откупувачите до април годинава, истакна Илијев.

Прочитајте и...  Победа на Бајден и Трамп на примарните избори во Луизијана

Според него, откупната цена на белиот ориз од минатогодишната реколта бележи пораст до 13 денари по килограм, а крупниот бел ориз се откупувал по цена од 45 до 50 денари за килограм, за разлика од претходната година кога откупната цена била од 35 до 37 денари.

– Зголемување има и на откупната цена на оризовата арпа која лани достигна од 20-24 денари по килограм, што во просек значи пораст од шест денари во споредба со претходниот период. Ситниот бел ориз лани се откупуваше по 30 до 35 денари за килограм, за разлика од реколтата во 2017 година кога беше од 25 до 30 денари по килограм, рече градоначалникот Илијев.

Тој наласи дека финансиската поддршка за предадена арпа од минатогодишната реколта е целосно исплатена токму во периодот на завршување на актуелната жетвата на оризот, поради што земјоделците се задоволни и можат да покријат дел од трошоците за производство.

Прочитајте и...  Најмалку две жртви при уривање на зграда во Лагос

Прочитај повеќе

Заев: Со седење дома на ден на избори, помага само да се врати режим

Слободен печат

Мицкоски: Нудиме 1.000 решенија за 1.000 проблеми

Слободен печат

Спасовски и Филипче во Куманово: На 15 јули гласајте за сигурно здравство

Слободен печат

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат

МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат

Лагите и конспирациите за Ковид 19, не ја поштедија ни починатата 24 годишна девојка од Тетово

Мирослава Бурнс

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сопругата на Пендаровски ќе биде во избирачки одбор за гласање на заразени од коронавирусот

Слободен печат

Мицкоски: Народот одлучува за каква иднина ќе има, во каква држава сакаме потомци да живеат

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Слободен печат

Имунологот Јанковиќ: Ова не го очекувавме во Србија, ова е борба за опстанок

Слободен печат

Борисов: Постои демократски начин за преземање на власта, а тоа е на избори

Слободен печат

Косово со поригорозни мерки против коронавирусот, нема прогласување на вонредна состојба

Слободен печат