Tag : ориз

Магазин Магазин слајдер Храна

Гордон Ремзи открива трикови: Шест грешки поради кои оризот ви излегува леплив

Слободен печат
Оризот е одличен како прилог или дел од главното јадење, но многумина несвесно прават одредени грешки при неговото приготвување. Познатиот британски готвач Гордон Ремзи ги...
Вести Економија

Димковски: Целокупниот систем за наводнување ќе биде ставен во функција за новата сезона за сеидба на ориз

Слободен печат
Денеска во Кочани, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, заедно со градоначалникот на општина Кочани, Николчо Илијев, одржаа работен состанок со земјоделци од...
Здравје Магазин

Намирници кои спречуваат рак на дигестивниот систем

Слободен Печат
Светското здружение на гастроентеролози, секоја година се фокусира на некои болести кои влијаат на системот за варење. За 2019 година, тоа беше гастроинтестиналниот карцином. Станува...
Здравје Магазин

Диета со ориз: Еве како да намалите 7 килограми за само 3 недели

Слободен печат
Нејзината намена во тоа време била да го намали крвниот притисок, да го регулира шеќерот, и да ја подобри состојбата на лицата со болни бубрези....
Вести Економија

Илијев: Оризопроизводителите од Кочанско добија над 41 милион денари за субвенции

МИА Агенција
Вкупно 41,4 милиони денари им се исплатени на 1.130 оризопроизводители од кочанскиот регион како дополнителна субвенција од пет денари за килограм предадена оризова арпа. Со...
Жена Магазин

„Стопете“ 10 килограми со диетата со ориз на доктор Валтер Кемпнер

Слободен печат
Во времето кога се појавила оваа диета главната намена ѝ била да го регулира шеќерот во крвта, да ја подобри работата на бубрезите, да го...
Еспресо Убавина

ЖЕНИТЕ ПОЛУДЕА ПО НЕА: Оваа маска гарантирано ги брише брчките

Ивана Стамевска
Сите жени се справуваат со брчките на различен начин. Брзо и едноставно решение е тоа што ни недостига, а ова маска токму тоа и ќе...
Вести Македонија

„Денови на кочанскиот ориз” од 30 септември до 5 октомври

Слободен печат
Од 30 септември до 5 октомври Кочани ќе биде домаќин на дваесет и осмото издание на манифестацијата „Денови на кочанскиот ориз” со што се одбележува...
Еспресо Храна

Са­ла­та со ориз и фе­та си­рење (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Сос­тојки: 600 мл вода сол по ва­ша желба 250 гр ориз 100 гр кон­зер­ви­ра­на брус­ница 200 гр омек­на­та леб­ле­бија 3 ла­жи­ци мас­ли­но­во масло сок од...
Еспресо Магазин Семејство Храна

5 продукти кои НИКАКО не смеете да ги ставате во микробранова: Јајцето може да ви ЕКСПЛОДИРА, од оризот да добиете ТРУЕЊЕ

Слободен печат
Микробрановата понекогаш е спас, ама некои намирници едноставно не смеат да се ставаат во неа. Ова се петте продукти кои треба да избегнувате да ги...