Tag : семе

Вести Економија

Илијев: Оризопроизводителите од Кочанско добија над 41 милион денари за субвенции

МИА Агенција
Вкупно 41,4 милиони денари им се исплатени на 1.130 оризопроизводители од кочанскиот регион како дополнителна субвенција од пет денари за килограм предадена оризова арпа. Со...
Здравје Магазин

Неверојатно здраво семе за кое велат дека лекува и рак, порано било користено и како валута

Слободен печат
Поради неговата вредност, семето било користено дури и како валута. Чиа семето содржи омега масти, протеини, антиоксиданти и диетални влакна. Тоа има благ вкус со...
Здравје Магазин

Народен лек за проблеми со стомакот и нервозни црева (РЕЦЕПТ)

Слободен печат
Оваа лековита чајна мешавина со мелено ленено семе ќе ги намали проблемите со стомакот и нервозните црева. Состојки: – 100 гр мелено ленено семе –...