Играчите и екипите одлучија, продолжува НБА лигата!

epa08590914 Toronto Raptors center Marc Gasol of Spain (C-L) tips off the game against Boston Celtics center Daniel Theis of Germany (C-R) during the first half of the NBA basketball game between the Toronto Raptors and the Boston Celtics at the ESPN Wide World of Sports Complex in Kissimmee, Florida, USA, 07 August 2020. The NBA season has restarted at the Walt Disney World sports complex outside Orlando, Florida. EPA-EFE/ERIK S. LESSER SHUTTERSTOCK OUT

Во средата НБА екипите одлучија да ги бојкотираат натпреварите од плеј-офот во знак на протест против полициската бруталност и расизмот во САД.

Првиот потег за бојкотирање синоќа го направија кошаркарите на Милвоки кои одлучија да не го играат мечот против Орландо во најавениот термин од 22.00 часот, а веднаш потоа информираа и од НБА лигата која одлучи да ги одложи и останатите дуели.

Полициски комесар го нападна Леброн Џејмс: Подобро да молчиш…

Имаше и шпекулации дека можно е да се откаже сезоната, но после одржаниот состанок во Орландо одлучено е лигата да продолжи, според новинарот на „ЕСПН“, Адриан Војнаровски.

Војнаровски воедно истакна дека ни вечерва нема да се играат мечеви и дека екипите размислуваат кога ќе се вратат на теренот.

Новинарот од „Атлетик“, Шемс Чаранија пренесува дека НБА лигата најверојатно ќе продолжи од петок.

Видео на денот