Иднината е сега: За само 60 часа, во Кина се „испечати“ една од најголемите згради направени со помош на 3Д принтер (ВИДЕО) - Слободен печат

Иднината е сега: За само 60 часа, во Кина се „испечати“ една од најголемите згради направени со помош на 3Д принтер (ВИДЕО)

Во кинескиот град Хејуан, на југот на кинеската провинција Гуангдонг, азиска градежна компанија успеа да „испечати“ двокатна деловна зграда со помош на футуристичката технологија.

Зградата е висока 7,2 метри, има површина од 230 квадратни метри, а работата на конструкцијата траела само 60 часа!

Кога се користи 3Д принтер, времето на изградба на големи и мали објекти во просек се намалува од два месеци на само неколку дена, а трошоците се намалуваат дури за 40%! Принтерот на шини одлично и прецизно ја завршил својата работа, така што не се исклучува можноста човечката сила постепено да се замени со беспрекорната моќ на 3Д принтерите!

Погледнете како изгледа овој футуристички процес на градење:

Прочитај повеќе

Идеи за прослава на детски роденден: Нека биде настан за паметење!

Слободен печат

Знаете ли да преговарате со вашиот тинејџер?

Слободен печат

Како да си играте со вашето бебе од 0 до 6 месеци?

Слободен печат

Модни трикчиња за да го скриете стомакот

Слободен печат

НАШИ МИЛЕНИЦИ: Цезар, толку голем, а толку питом

Слободен печат

Модни лекции што ни ги дава Кејт Мидлтон

Слободен печат

Остави Коментар

ten − seven =

Прочитај повеќе

Мезе кое го носи духот на Мексико, пробајте го префинетото гвакамоле (рецепт)

Слободен печат

10 важни совети за користење на маскара

Слободен печат

Природни лекови против затнат нос, пробајте – делуваат

Слободен печат

ПОНИЖУВАЧКИ: Откриен прекарот кој кралската фамилија го користела за Меган

Слободен печат

Популарниот доктор посвоил две девојчиња, а потоа почнал БИЗАРЕН ЕКСПЕРИМЕНТ: Уште од 10 години ги „разубавувал“ (ФОТО)

Слободен печат

Што да правите во Скопје ОВОЈ ВИКЕНД

Јасмина Кантарџиева Димков