Иднината е сега: За само 60 часа, во Кина се „испечати“ една од најголемите згради направени со помош на 3Д принтер (ВИДЕО)

Во кинескиот град Хејуан, на југот на кинеската провинција Гуангдонг, азиска градежна компанија успеа да „испечати“ двокатна деловна зграда со помош на футуристичката технологија.

Зградата е висока 7,2 метри, има површина од 230 квадратни метри, а работата на конструкцијата траела само 60 часа!

Кога се користи 3Д принтер, времето на изградба на големи и мали објекти во просек се намалува од два месеци на само неколку дена, а трошоците се намалуваат дури за 40%! Принтерот на шини одлично и прецизно ја завршил својата работа, така што не се исклучува можноста човечката сила постепено да се замени со беспрекорната моќ на 3Д принтерите!

Погледнете како изгледа овој футуристички процес на градење:

Прочитајте и...  „Секогаш ќе ја имам оваа болест, сега гледам...“: Селма Блер по 2 мачни години повторно јава коњ (ФОТО)

Прочитај повеќе

„Секогаш ќе ја имам оваа болест, сега гледам…“: Селма Блер по 2 мачни години повторно јава коњ (ФОТО)

Слободен печат

Водени лудории во Кушадаси: Тамара Тодевска со семејството ужива во Турција! (ФОТО)

Васко Спасоски

Книгата која подигна прашина за кралското семејство ја режирале Меган и Хари?

Слободен печат

Актерката го откри суровиот план на Том Круз: Чека само една работа за да ја воведе ќерка си во Скиентологијата

Слободен печат

Нов пар на македонската естрада? Летаат љубовни стрели помеѓу Ноне Неделковска и нејзиниот помлад колега Огнен Здравковски (ФОТО)

Васко Спасоски

Одличните хаус звуци на Вук Смиљаниќ доаѓаат во Скопје!

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Легендарниот „Роки“ изненади со имиџот: Сталоне малку се запуштил, пуштил стомак и брада (ФОТО)

Слободен печат

Оваа година на „Охрид-фест 2020“ ќе пеат само фолкерите!

Васко Спасоски

„Бомба“ е мал збор за неа: Елеонора е најжешката Македонка за ова лето – овие фотографии се доказ! (ФОТО)

Васко Спасоски

НОСЕТЕ ГИ БЕЗГРИЖНО! Еве како да ги спречите проблемите со кожата на лицето поради носењето маска на високи температури

Слободен печат

Правила кои мора да ги исполни секој кој сака да се дружи со Бијонсе! (ФОТО)

Васко Спасоски

ВЕРОЈАТНО ГО ИМАТЕ ВО КУЈНАТА: Избричете ги нозете со оваа намирница и тие ќе ви бидат мазни како свила!

Слободен печат