Идната сезона ќе има и браќа тренери, Пипо Инзаги надмоќно го внесе Беневенто во Серија А

Екипата на Беневенто на седум кола до крајот на Серија Б го осигура настапот во најсилната италијанска лига во наредната сезона.

„Црвено-жолтите“ во неверојатната сезона од клупата ги предводи легендарниот напаѓач Филипо Пипо Инзаги, а на седум кола до крајот на Серија Б, Беневенто има 76 дури 24 од Кротоне и Читадела кои се на делба на второто место. Последен тим кој во Серија Б успеал на седум кола до крајот да го обезбеди првото место е Асколи во 1978 година.

– Ова е нешто неверојатно, фантастично, а кога ќе погледне колку долго не е направен ваков подвиг тогаш без патетика и со гордост можам да кажам дека направивме историски резултат – вели Пипо Инзаги.

Поради пандемијата на коронавирусот, фудбалерите не можат да го прослават историскиот успех, но затоа управата на клубот уште сега почна да работи за созадавање на респектабилен тим за наредната сезона и прво засилување е поранешниот напаѓач на Челси и на Олимпик Марсеј, Лоик Реми.


Серија А наредната сезона ќе биде единствена фудбалска лига каде ќе има двајца браќа тренери, покрај Пипо Инзаги, тука е веќе и Симоне Инзаги кој сезонава со неговиот Лацио се бори за титулата.
– Јас многу барам од моите играчи, секој ден буквално им висев зад вратот, а тие одговорија на најдобар начин. Што се однесува со Симоне, можам да кажам дека од него само можам да учам – рече Пипо Инзаги.

Прочитајте и...  Кои екипи се најголеми корона губитници?

Прочитај повеќе

Давид Алаба е џекпотот на Барселона

Слободен печат

Најдобрите тенисерки не сакаат да играат на УС Опен

Слободен печат

Навистина им е досадно во карантин, НБА ѕвездите почнаа да се „кодошат“ едни со други

Слободен печат

Гвардиола бара извинување од Мурињо и Клоп

Слободен печат

Ферари ќе го менува Биното

Слободен печат

Адријано мртов пијан се шета низ улиците на Рио (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Жиру за три важни бода на Челси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонецот блеска за Џенова: Пандев во тимот на колото во Серија А! (ФОТО)

Слободен печат

Роналдо во обид да го надмине рекордот на Шевченко

Слободен печат

Барса го промовираше дресот за сезоната 2020/21! (ФОТО)

Слободен печат

Потврдена доживотната суспензија на Карим поради сексуална злоупотреба на фудбалерки!

Слободен печат

На денешен ден Ѓоковиќ по петти пат го освои „Вимблдон“! (ВИДЕО)

Слободен печат