И официјално Бруклин нетс е најскап спортски тим на планетата

Екипата на Бруклин нетс од денеска има нов сопственик, исто како и арената во која ги игра своите натпревари Барклејс центарот. Досегашниот сопственик Михаил Прохоров денеска и официјално ги продаде преостанатите 51 процент од акциите на клубот на тајванско-канадскиот бизнисмен Џозеф Цаи за 1.35 милијарди долари.

Вкупната сума која Цаи ја плати за 100 проценти изнесува 2.35 милијарди долари, што претставува рекорд кога станува збор за купување на спортска екипа.

Промената на сопствеништвото во Бруклин мора да ја одобри и Одборот на сопственици во НБА лигата, но таа одлука се очекува да претставува формалност.

Сега веќе поранешниот сопственик Михаил Прохоров во 2010 година го купи тогашниот Њу Џерси нетс, а две години подоцна ги пресели во Бруклин.

Прочитајте и...  Мурињо ги губи конците во Тотенхем, Лорис и Сон за малку ќе се степаа меѓу себе (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

НФЛ на нозе: Махомс потпиша десетгодишен договор и стана најплатен играч во историјата

Слободен печат

Урнебес во Бугарија: Фудбалски клуб преку Фејсбук бара играчи

Слободен печат

Натпреварот вреден 50 милиони евра без победник, Вердер остана во Бундеслигата

Слободен печат

Мурињо ги губи конците во Тотенхем, Лорис и Сон за малку ќе се степаа меѓу себе (ВИДЕО)

Слободен печат

АТП воведе нов систем на рангирање

Слободен печат

Евролигата во проблеми, се одложува стартот на новата сезона?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Директорот на Ролан Гарос предупредува: Не смееме да ги повториме грешките од „Адриа тур“

Слободен печат

Барселона продава речиси цел тим и се надева на заработка од околу 400 милиони евра

Слободен печат

Познатиот српски кошаркар во болница, Мачван е позитивен на корона

Слободен печат

Откажани баражите за втората лига – Запад, 13 фудбалери позитивни на корона

Слободен печат

Федерер ќе игра тенис и во наредната година

Слободен печат

И првиот човек на Ла Лига призна: ВАР работи за Реал Мадрид

Слободен печат