Бруклин нетс добива нов газда

НБА тимот на Бруклин нетс во најскоро време ќе добие нов сопственик во името на Џозеф Цаи, тајванско-канадскиот бизнисмен.

Цаи минатата година купи 49% од акциите на Бруклин за една милијарда долари, а сега планира за дополнителни 1.35 милијарди долари да ги купи преостанатите 51 процент од акциите кои се во сопственост на Русинот Михаил Прохоров и да стане доминантен сопственик на НБА екипата.

Доколку се реализира превземањето од страна на Цаи, ќе биде поставен нов рекорд кога странува збор за купување на спортски екипи.
Досегашниот рекорд го држеа Дејвид Тепер и и Тилман Фертита кои платија по 2.2 милијарди долари за купување на НФЛ тимот Каролина пантерс, односно НБА екипата на Хјустон рокетс.

Прочитајте и...  Траоре како Усеин Болт: И коментаторот се забавуваше...! (ВИДЕО)

Џозеф Цаи е познат како косопственик на кинеската компанија Алибаба, а неговото богатство е проценето на 9.9 милијарди долари.

Прочитај повеќе

ЛШ: Аталанта го живееше сонот 90 минути, финишот среќен за ПСЖ! (ВИДЕО)

Слободен печат

Еурофарм Пелистер со триумф над Металург на струшкиот турнир!

Слободен печат

Поради заразени играчи, УЕФА ја исфрли Дрита на Нухиу од ЛШ!

Слободен печат

Шпанецот го „украде“ шоуто, Ѓоковиќ му аплаудираше на ривалот (ВИДЕО)

Слободен печат

Русите очекуваат 30000 навивачи на Ф1 трката во Сочи

Слободен печат

У19: Македонските фудбалски надежи поразени од Тиквеш

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мексикански клуб има ново засилување – Кристијано Роналдо! (ФОТО)

Слободен печат

Аларм во Атлетик Билбао: Шест лица позитивни на Ковид-19!

Слободен печат

Матуиди не е повеќе играч на Јувентус

Слободен печат

Уште еден Македонец во албанскиот шампион Тирана

Слободен печат

Траоре како Усеин Болт: И коментаторот се забавуваше…! (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Вардар како европски првак има цел да го освои турнирот во Струга

Слободен печат