12 C
Скопје

И детектори за канабис се во игра за поголема контрола во сообраќајот ако се легализира

Корисниците на марихуана во земјава моментално се гонат од страна на полицијата само поради количината на оваа лесна дрога која ја носат со себе, додека никој не им го мери нивото на ТХЦ кое моментално го имаат во крвта.

Токму поради тоа докторот Нико Беќаровски од Клиниката за токсикологија, кој изрази полиберален став во врска со марихуаната, истакнувајќи дека тоа е повеќе правен отколку здравствен проблем, посочи дека доколку дојде до легализација полицијата ќе мора да биде опремена со детектори за канабис.

– Во ваква состојба, слично како и при алкохолизираност лицето не е способно за управување со моторно возило и токму поради тоа сообраќајната полиција ќе мора покрај дрегерите за алкохол да биде опремена и со детектори за канабис, за да се спречат сообраќајни инциденти – вели Беќаровски за „Слободен печат“.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Грчев: Вон памет е градење зграда до меѓа на сосед и отворање тераси, балкони, прозорци, а во Скопје тоа го има

Докторот додаде дека сепак тоа е нешто што допрва би требало правно да се регулира.

 – Секако дека оваа материја ќе треба закосни да биде точно регулирана, што повторно го наметнува заклучокот дека легализацијата е пред се правна материја – заклучи Беќаровски.

Во продолжение, погледнете ги и ставовите на македонските граѓани и политичари на оваа тема.

ВИДЕО АНКЕТА: За дел од граѓаните марихуаната е дрога, други се за легализацијa

Д-р Беќаровски: Заблуда е дека марихуаната доведува до посегнување по потешки дроги

Алијанса за Албанците: Македонија не е подготвена за легализација на марихуаната

Хактан Исмаил од Левица: Ние сме за легализација на марихуаната и за искористување на нејзиниот потенцијал

ВИДЕО | Џафери: Македонија не е Холандија, темата за декриминализација на марихуаната е преуранета

Д-р Васев: Медицинскиот канабис помага кај некои видови на канцер само како комплементарна терапија

МПЦ: Не сме дискутирале за легализација на канабисот во рекреативни цели, но како порок не го одобруваме

Пушење канабис и корона не е на добро

Поврзани вести

Мишел: Недвосмислена поддршка на ЕУ за суверенитетот на Украина

Слободен печат

Вакцинирани 2680 здравствени работници, над 118 илјади граѓани се пријавиле за вакцинација против ковид-19

Слободен печат

Џо Бајден му честиташе 90-ти роденден на Михаил Горбачов

Слободен печат

ГАЛЕРИЈА: Смрдеа од човечки измет се шири околу Универзитетската библиотека, раководството вели не сме моќни против граѓаните

Ѓукановиќ: Црна Гора да ги затвори границите и да ја забрза имунизацијата

Слободен печат

Јеремиќ: Опозиција ја усогласи платформата за преговори со властите со посредство на ЕП

Слободен печат

Остави Коментар