-2 C
Скопје

Д-р Беќаровски: Заблуда е дека марихуаната доведува до посегнување по потешки дроги

При отворањето на дебатата за легализација на марихуаната во рекреативни цели, секогаш се поставува прашањето дали таа навистина води кон консумирање на потешки опојни средства, нешто што според докторот од Клиниката за токсикологија Нико Беќаровски претставува само заблуда, а не и реалност.

– Заблуда е дека консумацијата на марихуана мора да доведе кон посегнување кон потешки дроги. Во мојата тридеценски пракса сум се сретнал со голем број на уживатели кои никогаш не посегнале кон наркотични средства – вели д-р Беќаровски.

За зависноста од марихуана тој вели дека тоа е индивидуална работа и зависи од менталниот склоп на личноста, а нагласува и дека има лица на кои токму марихуаната им помогнала да се откажат од тешки наркотични средства, како што е на пример хероинот.

Прочитајте и...  Утре без струја дел од Горно Соње, без вода амбулантата на МВР во Центар

– Имало и пациенти кои започнале со конзумирање на марихуана, па преминале или експериментирале со други опојни средства и психоактивни супстанции, но има и такви кои спасот од хероинската зависност го нашле во супституција со марихуана – додава Беќаровски.

Д-р Чибишев: Марихуаната може да го зголеми ризикот за развој на шизофренија

 

Поврзани вести

Брнабиќ: Фотографиите од убиствата не беа многу страшни, има и пострашни

Слободен печат

Растурена свадба во хотел во Тетово

Слободен печат

Австрија ја суспендираше вакцината Астра зенека

Слободен печат

Коневски очекува отчет од Мицковски пред делегатите

Слободен печат

Зошто жените губат во градоначалничката трка?

Весна Тодоровска

Шахпаска: Преку Законот за родова еднаквост ја зајакнуваме улогата на жените во секоја сфера на општественото живеење

Слободен печат

Остави Коментар