24.8 C
Скопје

Хрватска забрзано се вооружува

Според податоците објавени денес, воениот буџет на Хрватска за 2021 година скокна на 2,79 проценти од БДП, а Хрватска е трета по трошоците за одбрана. Првата е Грција со 3,82 проценти од БДП, втората е САД со 3,52 проценти.

Со купување на 12 повеќенаменски борбени авиони, воениот буџет на Хрватска за прв пат оваа година ќе надмине два проценти од БДП.

Во исто време, по распределбата за опрема и модернизација, Хрватска скокна на првото место меѓу 30 членки на НАТО, од 10,3 проценти во 2020 година на 43,5 проценти од воениот буџет за оваа година.

Денес, пред самитот на лидерите на 30 земји-членки, НАТО ги објави најновите податоци со проценки на трошоците за одбрана од страна на членките, пренесува Хина, додавајќи дека поради различни податоци, проценки на растот на БДП во националните дефиниции за одбранбените трошоци и дефинициите на НАТО, податоците објавени од Алијансата може да се разликуваат од бројките објавени од националните власти.

Во 2014 година, НАТО постави цел на членките да ги зголемат трошоците за одбрана на најмалку два проценти од нивниот БДП до 2024 година, од кои 20 проценти за воена опрема.

Минатата година целта од два проценти беше постигната од 11 земји-членки. Соединетите држави учествуваат со најголем удел во својот БДП, 3,73 проценти, Грција (2,6 проценти), Естонија (2,3 проценти) и Велика Британија (2,32 проценти).

Според овие податоци, Хрватска била на 1,83 проценти од БДП. Најмалку се истакнува Луксембург со 0,57 проценти, Белгија со 1,07 проценти.

Хрватска беше меѓу членовите што трошеа најмалку на воена опрема. Таа беше претпоследна со 10,3 проценти, а само Словенија заостанува 4,6 проценти.

Според податоците објавени денес, воениот буџет на Хрватска за 2021 година скокна на 2,79 проценти од БДП, а Хрватска е трета по трошоците за одбрана. Првата е Грција со 3,82 проценти од БДП, втората е САД со 3,52 проценти.

Поврзани вести

Лукаревска: Наша единствена алтернатива е ЕУ

Слободен печат

Пукотница во Старата скопска чаршија

Слободен печат

Филипче од Штип: Покажавме дека за нас зборот е збор, го имаме најдоброто за секоја општина

Слободен печат

Ексцентричен тајкун, креатор на најпознатата антивирусна програма, пронајден мртов неколку часа по одлуката за екстрадиција

Слободен печат

Заев тврди дека не разговарал со Ахмети за промена на знамето, грбот и химната

Слободен печат

Заев за новите проекти: Се воведува еколошка такса, ќе се инвестира во обновливи извори

Слободен печат

Остави Коментар