Холандија го суспендира спортот до септември

Холандската влада како превентивна мерка во борбата против ширењето на коронавирусот донесе одлука да се забранат сите јавни настани како музички фестивали или професионални спортски натпревари.

Ова значи дека УЕФА ќе мора да ја почитува одлуката на холандската влада иако тие инситираат да се завршат националните првенства. Ваквата одлука исто така ги затекна и челниците на Холандската фудбалска федерација кои имаа намера Ередивизјата да продолжи на 19 јуни и тоа пред празни трибини.

Подобро е да бидеме внимателни отколку подоцна да тагуваме. Би сакал да кажам дека ќе можеме да продолжиме, но оваа ситуација е страшна и опасна. Гледаме мало подобрување кога станува збор за бројките, но замислете да попуштиме со мерките и вирусот повторно да се врати. Такво нешто не сакаме – изјави Марк Руте, премиерот на Холандија.

Најголемите екипи како Ајакс, ПСЖ Ајндвовен и АЗ Алкмар уште од избувнувањето на пандемијата на коронавирусот бараа сезоната да се откаже.

Прочитајте и...  Тодоров останува уште една сезона во Крајова

Федерацијата сега се најде пред голем проблем, дали да прогласи шампион бидејќи Ајакс и АЗ Алмкар се наоѓаат на врвот на табелата со ист број на бодови, но Ајакс има подобра гол разлика или да ја откаже целата сезона.

Во Холандија има преку 34.000 лица заболени од коронавирус, а речиси 4.000 лица се починати.

Прочитај повеќе

Евролигата во проблеми, се одложува стартот на новата сезона?

Слободен печат

Директорот на Ролан Гарос предупредува: Не смееме да ги повториме грешките од „Адриа тур“

Слободен печат

Барселона продава речиси цел тим и се надева на заработка од околу 400 милиони евра

Слободен печат

Познатиот српски кошаркар во болница, Мачван е позитивен на корона

Слободен печат

Откажани баражите за втората лига – Запад, 13 фудбалери позитивни на корона

Слободен печат

Федерер ќе игра тенис и во наредната година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

И првиот човек на Ла Лига призна: ВАР работи за Реал Мадрид

Слободен печат

Тодоров останува уште една сезона во Крајова

Слободен печат

УЕФА попушти под притисокот на Манчестер Сити и Барселона

Слободен печат

Челси жртвува шестмина за да дојде до потписот со Хаверц

Слободен печат

Суарез трет најдобар стрелец во историјата на Барса

Слободен печат

Матиќ потпиша нов договор со Манчестер јунајтед

Слободен печат