Хемикалиите од амбалажата во која стои храната СЕРИОЗНО ШТЕТНИ по здравјето

Забрзаниот начин на живот ги принуди луѓето секојдневно да консумираат храна од разновидна амбалажа која е направена од широк спектар синтетички хемикалии.

Со тек на време, хемикалиите од амбалажата завршуваат во храната која луѓето ја консумираат, што може да доведе до акумулација на токсини во организмот.

Студијата објавена во списанието „The Journal of Epidemiology and Community Health“ предупредува на потенцијално штетните ефекти кои долгорочната изложеност на таквите споеви може да има по здравјето.

Некои од нив се формалдехиди, фталати, бисфенол А, контроверзни хемикалии кои се поврзуваат со ризик од карцином и други хронични болести.

Треба да се напомене дека сите споеви присутни во амбалажите се во мерка која е пропишана во правилниците, но авторите на студијата ја истакнуваат загриженоста поради долгорочното изложување на тие споеви, нивните акумулации и влијанието на органските системи.

Прочитајте и...  Оскаровецот Хоакин Феникс на дело – Спаси крава и теле од кланица (ВИДЕО)

Авторите на студијата, исто така предлагаат проценка на нивото на цела популација и методот на биомониторинг за да се утврди поврзаноста меѓу состојките присутни во амбалажите и ризикот од дијабетес, дебелина, карцином и други хронични болести.

Прочитај повеќе

Животна приказна на Алберт Ајнштајн: Имал проблеми со дислексија, семејството го сметало за бавен, а учителот тврдел дека од него ништо нема да биде!

Слободен печат

Одржувањето лична хигиена низ вековите: Старите Грци се туширале со црева, на римските аристократи робовите им ги миеле забите

Слободен Печат

Како настанала Статуата на Давид, ремек-делото на Микеланџело

слободен печат

НАШ ПРЕДЛОГ ЗА ФИЛМ: „Long shot“ е урнебесна комедија која морате да ја погледнете! (ВИДЕО)

Михаило Донев

Обрнете внимание: Пет најчести грешки кога се похува месо

Слободен печат

Сопругот платил да ја убијат, а таа се појавила на сопствениот погреб

Слободен печат

Остави Коментар

два + 14 =

Прочитај повеќе

Оскаровецот Хоакин Феникс на дело – Спаси крава и теле од кланица (ВИДЕО)

Слободен печат

Наши миленици: Данте

Слободен печат

Бебе од 10 месеци тежи повеќе од 15 килограми поради тешко нарушување во телото

Слободен печат

Мегзит стапува на сила на 31 март – Што по овој датум го очекува малиот Арчи?

Слободен печат

Оваа комбинација на бои ќе биде апсолутен пролетен хит: Со нив секој стајлинг ќе изгледа скапо и префинето (ФОТО)

слободен печат

Дизајниран познатиот симбол за мир, Мик Џегер со прв самостоен албум и други настани кои ја одбележаа музиката на денешен ден…

Слободен печат