Хемикалиите од амбалажата во која стои храната СЕРИОЗНО ШТЕТНИ по здравјето

Забрзаниот начин на живот ги принуди луѓето секојдневно да консумираат храна од разновидна амбалажа која е направена од широк спектар синтетички хемикалии.

Со тек на време, хемикалиите од амбалажата завршуваат во храната која луѓето ја консумираат, што може да доведе до акумулација на токсини во организмот.

Студијата објавена во списанието „The Journal of Epidemiology and Community Health“ предупредува на потенцијално штетните ефекти кои долгорочната изложеност на таквите споеви може да има по здравјето.

Некои од нив се формалдехиди, фталати, бисфенол А, контроверзни хемикалии кои се поврзуваат со ризик од карцином и други хронични болести.

Треба да се напомене дека сите споеви присутни во амбалажите се во мерка која е пропишана во правилниците, но авторите на студијата ја истакнуваат загриженоста поради долгорочното изложување на тие споеви, нивните акумулации и влијанието на органските системи.

Прочитајте и...  Кетрин Зита-Џонс открива кој е мажот што најмногу ја инспирира

Авторите на студијата, исто така предлагаат проценка на нивото на цела популација и методот на биомониторинг за да се утврди поврзаноста меѓу состојките присутни во амбалажите и ризикот од дијабетес, дебелина, карцином и други хронични болести.

Прочитај повеќе

Никој не ги воочил грешките во дизајнот додека не било предоцна, а сега сите се смеат на овие урнебесни дела (ФОТО)

Слободен печат

Ова е најдобриот филмски лик на сите времиња, а би можело да ве изненади кои други се во Топ 10 (ФОТО)

Слободен печат

Манекенката Емили Ратајковски ги објави фотографиите од вечерта кога наводно била силувана од фотографот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Бред Пит и Џенифер Анистон водеа секси разговор – Таа му порача дека е секси (ВИДЕО)

Слободен печат

Кои се најголемите опсесии на хороскопските знаци: Парите и луксузот го опседнуваат Бикот, Лавот сака да биде најдобар во се!

Слободен печат

Се за убавина: Плати 100.000 евра за да има најтенка половина во светот, погледнете како изгледа! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

По три брака, атрактивната холивудска актерка има нова љубов

Слободен печат

Девојката на поранешниот голман на ФК Вардар, Гача позира во танга-бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Притиснете ја оваа точка на лицето: Носи бројни здравствени подобрувања и предности

Слободен печат

Младиот македонски пејач тргна да ја освојува светската музичка сцена! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Еве како ќе уживате ова попладне – Едноставен колач со вишни и какао: Лесен, сочен и совршено вкусен (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Кетрин Зита-Џонс открива кој е мажот што најмногу ја инспирира

Слободен печат