ХАОС ВО МЕКСИКО: Жестоки престрелки откако полицијата случајно го лоцираше синот на Ел Чапо - Слободен печат

ХАОС ВО МЕКСИКО: Жестоки престрелки откако полицијата случајно го лоцираше синот на Ел Чапо

Жестоки престрелки и размена на оган се забележани во северниот дел на Мексико меѓу безбедносните сили и озлогласениот картел Синалоа, чиј прв човек беше Хоакин Гузман Ел Чапо. Полицијата во рутинска акција пронајде лидери на оваа криминална организација, за потоа дејствијата да ескалираат, објави Би-Би-Си.

Овидио Гузман Лопез, синот на еден од највлијателните криминални босови на денешницата Ел Чапо, бил лоциран за време на рутинска патрола во градот Кулиакан.

Гузман (62) беше прогласен за виновен од судот во Њујорк, САД, за дела кои вклучуваат криумчарење на дрога и перење на пари. Тој успеа да избега од затвор во Мексико преку тунел во 2015 година, но подоцна беше уапсен и екстрадиран во САД во 2017 година. Тој е поранешен прв човек на картелот Синалоа, за кој официјалните лица сметаат дека бил најголем доставувач на дрога во САД.

Фото: EPA-EFE/IVAN MEDINA

Државната влада рече дека Овидио Гузман бил пронајден во една куќа во рутинска патрола на полицијата. Се вели дека веднаш потоа, членовите на картелот силно одговориле со вооружен напад и се обиделе да го вратат од властите.

Според пишувањата на Би-Би-Си, за време на престрелката имало и обид за бегство од локалниот затвор, бидејќи тамошните затвореници се обиделе да го искористат хаосот настанат на улиците.

Фото: EPA-EFE/LUIS GERARDO MAGANA

Прочитај повеќе

Колинда по истекувањето на мандатот ќе го искористи правото на плата и канцеларија

Слободен печат

Силниот земјотрес во Турција фатен во живо во телевизиско студио (ВИДЕО)

Слободен Печат

Дожд од игуани на Флорида поради ниските температури (ВИДЕО)

Слободен Печат

Најмалку 11 загинати во нов милитантен напад во Алепо

Слободен Печат

Расте билансот на жртви и повредени во стравичниот земјотрес во Турција

Слободен печат

Научник пред три месеци ја предвиде епидемијата: Колку е опасен корона вирусот?

Слободен Печат

Остави Коментар

4 × three =

Прочитај повеќе

Астероид ескплодираше во близина на Земјата, неговите остатоци се разлетаа во Северна Америка (ВИДЕО)

Слободен печат

Се зголемува бројот на повредени: Опожарена зграда по разорниот земјотрес во Турција (ВИДЕО)

Слободен Печат

Пендаровски и Мишел се согласија дека иднината и судбината на Македонија е европска

МИА Агенција

Османи: Македонија е подготвена да ги почне преговорите со ЕУ

Слободен Печат

Поглед во Вухан – епицентарот на епидемијата на опасниот корона вирус

Слободен печат

Научниците ги открија причините за најголемата експлозија во Вселената

Слободен Печат