Tag : наркокартел

Вести Свет

Обрадор: Наркокартелите да се посветат на семејствата, а не да се фалат како делат хуманитарна помош

Слободен печат
Претседателот на Мексико, Андрес Мануел Обрадор синоќа ги повика наркокартелите за време на пандемијата со Ковид-19 да не им делат пакети помош на населението. Тој...
Вести Свет

Екстрадиран во САД синот на предводникот на најмоќниот наркокартел во Мексико

Слободен печат
Мексико го екстрадираше во САД, Рубен Осегеру Гонзалес, синот на Немесио Осегеру Сервентес, предводникот на нарко картелот „Ново поколение Халиско”, соопшти денеска мексиканското издание „Ел...
Вести Свет

ВО МЕКСИКО: 14 убиени во судир меѓу полицијата и наркокартел

МИА Агенција
Најмалку 14 лица, меѓу кои и четворица полицајци, загинаа во судир на полицијата со членови на наркобанда во мексиканскиот град Вила Унион. Полицијата се судри...
Вести Свет

ХАОС ВО МЕКСИКО: Жестоки престрелки откако полицијата случајно го лоцираше синот на Ел Чапо

Слободен печат
Жестоки престрелки и размена на оган се забележани во северниот дел на Мексико меѓу безбедносните сили и озлогласениот картел Синалоа, чиј прв човек беше Хоакин...
Жена Магазин

Лице на ангел, мозок на ѓавол: Четирите кралици на дрогата

Слободен печат
Дека наркокартелите не се резервирани само за мажите, докажува примерот на жените кои често се посурови од своите колеги. Според проценките на полицијата и безбедносните...