Грета Тунберг: Пресвртница за општеството, луѓето се подготвени да ги притиснат политичарите

Младата активистка за климата, Швеѓанката Грета Тунберг, која иницираше климатски митинзи низ целиот свет, денеска изрази надеж дека општеството дојде до „пресврт”.

Иако нема официјални бројки за бројот на учесници во протестите низ целиот свет, Грета Тунберг рече дека се радува доколку се бројат со милиони.

– Бројките се неверојатни. Кога ги гледам видеата, едноставно не ми се верува – рече тинејџерката пред да се приклучи на митингот во Њујорк.

– Се надевам дека ќе биде пресвртна точка за општеството, бидејќи гледаме колку луѓе се подготвени да извршат притисок врз политичарите, особено пред самитот за климата на ОН следната недела во Њујорк – рече младата Швеѓанка.

Стотици илјадници ученици, студенти и работници денеска излегоа на улиците на градовите низ целиот свет, од Азија до Европа, како дел од глобалниот штрајк со кој ги повикуваат светските лидери кои ќе присуствуваат на самитот за климата на ООН да преземат итни мерки за да спречат климатска катастрофа.

Прочитајте и...  Тортевски: Како нов политички субјект се соочивме со медиумска блокада

Протестите започнаа на пацифичките острови, кои се најмногу изложени на ризик од зголемувањето на нивото на морето и во Австралија, каде што се одржаа масовни демонстрации низ целата земја, од поголемите градови како Мелбурн и Сиднеј до помалите градови како Алис Спрингс. Потоа протестите се проширија во Јапонија, Југоисточна Азија, Европа, Африка и Блискиот исток.

Прочитај повеќе

НСДП до граѓаните: Излезете на 15 јули и учествувајте во носењето на големата одлука да продолжиме напред

МИА Агенција

Лајачак: Дијалогот Белград-Приштина е вратен на вистинскиот пат

МИА Агенција

Заев во Конче: На 15 јули гласајте за повеќе пари за земјоделците, за поголема грижа за сите

МИА Агенција

Папата Франциск повреден од одлуката на Турција Аја Софија да стане џамија

МИА Агенција

Јанушев: Доаѓаат најдобрите четири години во историјата на државата

МИА Агенција

Италијански инфектолог тврди дека епидемијата во Италија завршила

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ахмети: Првиот премиер Албанец во Македонија ќе се избере тука во Собранието

МИА Агенција

Воведени три нови типови инсулин кои не се од паралелен увоз

МИА Агенција

Ѓукановиќ: Односите со Белград не се добри

МИА Агенција

Николоска: На 15 јули ти одлучуваш, избери иднина

МИА Агенција

Во Индија рекорден пораст на новозаразени со коронавирусот

МИА Агенција

Отец Партениј хиротонисан за нов епископ на МПЦ-ОА

МИА Агенција