општество Archives - Слободен печат

Tag : општество

Вести Економија

Зголемен бројот на новоотворени е-продавници

Слободен печат
Македонските граѓани сѐ повеќе купуваат онлајн, но и отвораат онлајн продавници, за што според Асоцијацијата за е-трговија на Македонија, покажува порастот на бројот на трансакции,...
Вести Македонија

Царовска: Системот за згрижување на деца, но и лица со попреченост полека се менува

Слободен печат
Системот за згрижување деца, но и лица со поречености полека се менува. Државата повеќе години прави напори за негова промена, а во изминатите две години...
Колумни

Злоупотребата на моќта ги урниса новинарството и медиумите!

Манчо Митевски
Не случајно новинарството и медиумите во јавноста се наречени „седма сила“, секако, во позитивна смисла. Тие поседуваат реална моќ не само да информираат, туку и...
Вести Македонија

Манчевски: Секој граѓанин ќе добие eдинствен електронски број

Војислав Мојсовски
Mинистерот за информатичко општество, Дамјан Манчевски, денеска го претстави Централниот регистар на население. Според него, податоците ќе бидат користени од надлежните институции за потребите при...
Вести Македонија

Заев: Борбата против сиромаштијата, еднакво општество за сите, приоритет на Владата

Слободен печат
Борбата против сиромаштијата и нееднаквоста во општеството е врвен приоритет на Владата и во таа насока е и воведувањето на политики со кои ги враќаме...
Вести Планета

Грета Тунберг: Пресвртница за општеството, луѓето се подготвени да ги притиснат политичарите

Слободен печат
Младата активистка за климата, Швеѓанката Грета Тунберг, која иницираше климатски митинзи низ целиот свет, денеска изрази надеж дека општеството дојде до „пресврт”. Иако нема официјални...
Вести Економија Жена Магазин Слободна ТВ

ИНТЕРВЈУ Ангеловска-Бежоска: Жените треба да бидат похрабри за да успеат во светот на мажите (ВИДЕО)

Војислав Мојсовски
Гувернерката на Народната банка на Македонија, Анита Ангеловска-Бежоска е една од трите жени во Европа кои се на оваа значајна фунција, и прва жена во...
Вести Македонија

Заев: Институции да го зголемат бројот на нововработени лица со попреченост

Слободен печат
Нашето општество навистина треба да се ослободи од стигмата и дискриминацијата кон лицата со попреченост, но и кон сите останати кои на овој или оној...