Tag : тунберг

Жена Магазин

Ако победи, Грета Тунберг ќе биде САМО 18-та ЖЕНА која примила Нобеловата награда за мир

Слободен печат
Грета Тунберг, младата активистка за животна средина и климатски промени, основач на уличното движење „ „Петоци за иднината“, е номинирана за Нобелова награда за мир...
Вести Свет

Тунберг: Барањата за промени беа целосно игнорирани од светските лидери

Слободен печат
Шведската активистка Грета Тунберг, која присуствуваше и зборуваше на настаните на Светскиот економски форум во швајцарското одморалиште Давос, рече дека нејзините повици за намалување на...
Вести Свет Слајдер

Трамп: Грета Тунберг ме победи во трката за „Личност на годината“

Слободен печат
Непосредно пред заминувањето од Давос, американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека би сакал да ја слушне шведската активистка Грета Тунберг како зборува на Светскиот економски...
Вести Свет Слајдер

Тунберг: Критиките на Трамп се едноставно смешни

Слободен печат
Еколошката активистка Грета Тунберг изјави дека оние кои ја напаѓаат, вклучувајќи го и американскиот претседател Доналд Трамп, се „ужаснати од помислата дека младите луѓе ќе...
Вести Свет

ДОКУМЕНТАРЕЦ ЗА ГРЕТА ТУНБЕРГ: Приказната за активистката против климатски промени во 2020 година на големото платно

Слободен печат
Документарен филм за Грета Тунберг е највен за идната година. Приказната ќе ја следи шведската тинејџерка од првиот ден од нејзината борба против климатските промени,...
Вести Свет

Трамп објави фотошопирана фотографија на Грета Тунберг

МИА Агенција
Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека „е смешно” тоа што „Тајм” ја избра шведската активистска за климата Грета Тунберг за личност на годината, а потоа...
Вести Свет

Грета пристигна во Лисабон, од каде ќе се упати кон Мадрид на Конференција на ОН

Слободен печат
Шведската активистка Грета Тунберг денеска со еколошко пловило катамаран пристигна во Лисабон по три недели пловење по Атланскиот океан, од каде ќе го продолжи патот...
Вести Свет

Грета Тунберг бара помош за да стигне на Самитот за климатски промени во Мадрид

Слободен печат
Младата активистка Грета Тунберг, која од Европа со брод допатува во САД, сега бара бродски превоз за да стигне во Мадрид, каде ќе се одржи...
Вести Свет

„Фокс њуз”: Тунберг е ментално болно шведско дете, таа е како лик од хорор филм

Слободен печат
Американската телевизија „Фокс њуз” ја нарече шведската активистка Грета Тунберг „ментално болно шведско дете” додека водителка на телевизијата ја спореди со лик од хорор филмот...
Вести Свет

Грета Тунберг со порака до светските лидери: Ако нè изневерите, мојата генерација никогаш нема да ви прости

Слободен печат
Очите на идните генерации се вперени во вас и доколку одлучите да нè изневерите, ние никогаш нема да ви простиме, изјави денеска младата шведска активистка...