Грабар-Китаровиќ добитничка на наградата Фулбрајт за животно дело - Слободен печат

Грабар-Китаровиќ добитничка на наградата Фулбрајт за животно дело

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ во саботата во Вашингтон ја доби наградата Фулбрајт за животно дело, велејќи дека признанието е привилегија и задоволство, пренесува „Хина“.

– Гордa сум што оваа награда вечерва имам можност да ја посветам на моето семејство и мојата земја – рече Грабар-Китаровиќ, која била стипендист на Фулбрајт од 2002. до 2003. година на постдипломската програма за меѓународни односи и безбедносна политика на Универзитетот Џорџ Вашингтон.

Наградата Фулбрајт за животно дело се доделува од 2000 година на поранешни стипендисти чија кариера, како што се вели, обезбедува инспирација и служи како пример и илустрација за моќта, влијанието и вредностите на Фулбрајт програмата за размена на студенти.

Покрај хрватската претседателка, наградата годинава ја добија и новинарката Мелиша Блок и архитектот Џејм Полшек.

Прочитајте и...  Царовска: Владата има цврста определба на сочувувањето на сеќавањата и вистината за Холокаустот

Прочитај повеќе

Лила Филиповска утре ќе сведочи во „Рекет“

МИСТЕРИЈА ЗА ПАДОТ НА АВГАНИСТАНСКИОТ АВИОН: Талибанците се фалат дека го урнале, од Пентагон НЕМА КОМЕНТАР

Слободен печат

Општина Ѓорче Петров донесе одлука: Децата и наставниците на час, без мобилен

ВНИМАТЕЛНО: Одрони и влажен коловоз на патот Маврови Анови-Дебар

Слободен печат

Земјотрес со јачина од 5,1 степени повторно ја стресе Турција

Слободен печат

Гинекологот што го најде Министерството за здравство, си замина од Шуто Оризари

Остави Коментар

one + two =

Прочитај повеќе

Судење за „Ласкарци”: Возачот не зборел на мобилен, нешто друго му го одвлекло вниманието

МИА Агенција

Сервер: Трамп со успех на Косово сака да го сврти вниманието од импичментот

Слободен печат

Лоренцо: Протоколот за членство во НАТО тешко дека ќе е ратификуван пред 12 ноември, но не и невозможно

Слободен печат

Чулев: Се работи на идентификување на администраторите и модераторите на „Јавна соба“

Слободен печат

„Јавете ѝ се, цената е 3.500 денари“: И телефонски броеви на 75-годишни жени злоупотребени во „Јавна соба“

Мирослава Бурнс

Грешка на германскиот весник „Шпигл“ ги налути корисниците на социјалните мрежи

Слободен печат