4 C
Скопје

„Google“ ќе развива нова технологија која би требало да ги замени „колачињата“

Употребата на „колачиња“ (анг. „cookies“) отсекогаш била спорна од гледна точка на приватноста на корисникот, поради што компанијата одлучи да развие нова технологија.

Повеќето свои приходи „Google“ ги остварува благодарение на своите клиенти и нивните реклами. Способноста на секој корисник да му се прикаже точно оној оглас што го интересира, на овој интернет гигант годишно му носи милијарди долари.

А, за сето ова да функционира се заслужни „колачињата“ (анг. „cookies“) кои го следат начинот на користење и навиките на корисниците на Интернет и со тоа им овозможуваат на „Google“ и неговите клиенти да знаат што бара корисникот и кои страници ги посетува.

pixabay

Употребата на „колачиња“ отсекогаш била проблем, особено за оние кои се залагаат за приватноста на корисниците.

Прочитајте и...  На денешен ден - 3 март

И бидејќи прашањето за приватност на корисникот во последно време станува сè поважно во технолошкиот свет, „Google“ одлучи да развие нова технологија која би требало да ги замени „колачињата“, истовремено обезбедувајќи им на корисниците поголем степен на заштита, пишува „AFP“.

unsplash

Новиот алтернативен систем наречен „Federated Learning of Cohorts“ или децентрализиран вид на машинско учење, заснован на локална обработка на податоци без понатамошна размена, треба да се тестира во прелистувачот „Chorme“ оваа година. Сепак, не сите се задоволни со плановите на „Google“.

Црната кутија, наречена машинско учење, може да преземе контрола врз сè што некогаш сте направиле во прелистувачот, а со тоа да ги „групира“ корисниците“, предупредуваат од организацијата за заштита на дигиталните права „Electronic Frontier Foundation“.

Прочитајте и...  Џулија Робертс и Џорџ Клуни во улога на разведен пар во новиот хит филм

А како новата технологија навистина би можела да влијае на корисниците, oд „Google“ засега остануваат воздржани.

Поврзани вести

Дневен хороскоп за 3 март: Ви претстојат позитивни промени во љубовта

Слободен Печат

Виц на денот: Кокошки

Слободен печат

На денешен ден – 3 март

Слободен Печат

„Се чувствував виновен и длабоко посрамотен“: Ентони Хопкинс призна зошто му се препуштил на алкохолот

Слободен печат

ВИДЕО | Сон на секој што чува домашно милениче и нема двор: Лола е куче што користи нокшир!

Слободен печат

Лесно влегуваат во долгови и не знаат за доста: Овие 5 хороскопски знаци се најголемите трошаџии

Слободен печат

Остави Коментар