4 C
Скопје

Tag : google

Магазин Магазин слајдер Технологија

„Google“ ќе развива нова технологија која би требало да ги замени „колачињата“

Слободен Печат
Употребата на „колачиња“ (анг. „cookies“) отсекогаш била спорна од гледна точка на приватноста на корисникот, поради што компанијата одлучи да развие нова технологија. Повеќето свои...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Паднаа сите сервиси на Google, не работат Youtube, Gmail… Можете да пристапите само „инкогнито“

Слободен печат
Корисници ширум светот пријавуваат проблеми со платформата Јутјуб. Сервисот Down Detector покажува дека проблеми пријавуваат корисници во Европа, Америка и дел од Азија. Во исто...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Колку сме зависници од „бесплатните“ технолошки услуги?

Слободен Печат
Оваа година на многумина од нас ни стана јасно дека постепено доаѓа крајот на „бесплатните“ технолошки услуги.  Од електронска пошта, стриминзи на музика, фотографии до...
Магазин Магазин слајдер Технологија

„Google“ мета на европските компании: Се чека реакција од Антимонополската агенција

Слободен Печат
Група претставници на 165 компании апелираа до Антимонополската агенција на Европската Унија да реагираат на „политиката на „Google“ да ги фаворизира своите пребарувачки услуги на...
Забава Магазин

Што најмногу се пребарувало на „Гугл“ во 2019: Во фокусот суперхероите, спортот и „Игра на тронови“ (ВИДЕО)

Слободен печат
„Низ целата историја, светот е во потрага по херои. Годинава потрагата по херои, суперхерои и херои од секојдневието се случуваше низ целиот свет“, порачаа од...