33.8 C
Скопје

„Google Maps“ ќе стане покорисна апликација: Се воведуваат еколошки рути

Компанијата „Google“ воведува бројни промени во апликацијата „Maps“ со цел да биде покорисна за корисниците во различни ситуации.

Тие ќе воведат алатка за навигација на проширена реалност, односно за некои затворени локации како трговски центри, аеродроми, транзитни станици и слично.

unsplash

Имено, на компанијата сега им се приоритет еколошки рути, се додаваат податоци за времето и квалитетот на воздухот. Апликацијата на своите корисници ќе им нуди рута што е најеколошка. Оваа опција ќе биде достапна од јуни во Германија, Франција, Шпанија, Холандија и Велика Британија, а потоа и во други земји низ светот.

За околу половина од рутите, можеме да најдеме пoеколошка опција со минимални или без временски трошоци“, изјави Расел Дикер, директор на производите на „Google“.

„Live View“ е опција која му овозможува на корисникот да ја види својата дестинација со насочување на камерата кон околината, по што апликацијата ќе ги прикажува навигациските инструкции.

За да го овозможи ова, „Google“ разви комплетно нова технологија која ќе користи вештачка интелигенција за скенирање на десетици милијарди фотографии од „Street View“ и нивно мапирање со слика на телефонот на корисникот.

Исто така, апликацијата ќе може да им помогне на корисниците да го најдат најблискиот лифт, скали, банкомат, тоалет, шалтери за пријавување, продажни места за билети и повеќе.

unsplash

Засега, преглед на затворен простор во живо е достапен во неколку трговски центри во САД лоцирани во Њујорк, Лос Анџелес, Чикаго, Сан Франциско, Сан Хозе, Сиетл и Лонг Ајленд.

Во следните месеци, би треабло апликацијата да се прошири на транзитни станици, трговски центри и аеродроми во Токио и Цирих, а потоа и на други локации низ светот.

Поврзани вести

Можно ли е да се истенчите за само 14 дена? Да, со овој протокол за слабеење!

Слободен Печат

Дунавка Трифуновска се огласи по веста за разделбата со Ване Цветанов: Минатото не треба да „пушта ларви“ во сегашноста

Слободен Печат

ФОТО: Кајли Џенер ги згрози обожавателите со својата објава на „Инстаграм“

Слободен Печат

Зошто урмите се сметаат за најздравото овошје во светот?

Слободен Печат

„24 години од смртта на принцезата Дијана“: Пожарникарот кој стигнал прв на местото на несреќата открива кои биле последните зборови на Дијана

Слободен Печат

Први симптоми кои откриваат дека имате една од 5 опасни болести

Слободен Печат

Остави Коментар