Ѓоковиќ се врати на терените со победа во Рим (ВИДЕО)

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ во рамките од второто коло на Мастерс турнирот во Рим (Италија) го совлада домашниот натпреварувач Салваторе Карузо со 6:3 и 6:2.

Српскиот тениски ас во наредната рунда се пласираше после еден час и 24 минути игра, а нареден ривал ќе му биде победникот од дуелот Марко Чекинато (Италија) и Филип Крајиновиќ (Србија).

После шокот и дисквалификацијата на „УС Опен, Ноле ќе се обиде да го врати доброто расположение и шампионски се загрее пред новиот грен слем „Ролан Гарос“ во Париз, Франција.

Денеска во машка конкуренција завршија уште три меча, Беретини беше подобар од Корија (7:5, 6:1), потоа Чилиќ го совлада Гофан двапати со 6:2, а Травалја со 7:6 (2) и 7:5 го елиминираше Чориќ.

Прочитајте и...  Ништо од трансферот: Локомотив Москва се обиде да го измами Манџукиќ

Кај жените успешна беше Халеп која со 6:3 и 6:4 беше подобра од Паолини, Мертенс со 6:2 и 6:4 славеше против Линет, а Ковиниќ со 6:3 и 6:1 ја совлада Бенчиќ.

Мастерсот во Рим се игра за награден фонд од 3.465.045 евра.

Прочитај повеќе

УЕФА: Најдобрите фудбалери играат во Баерн Минхен, главното признание за Левандовски

Слободен печат

ЛШ: Жрепката ги спои Роналдо и Меси, Јувентус и Барселона ќе играат еден против друг

Слободен печат

Лука Дончиќ е суперѕвезда во НБА, неговиот дрес е втор најомилен кај фановите

Слободен печат

Федерер откри кога се враќа на терените

Слободен печат

Леброн си купи нова куќа, цената е права ситница: 37 милиони долари (ВИДЕО)

Слободен печат

Нема приоритети кај Клоп : Сакаме да освоиме се

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ролан Гарос: Ѓоковиќ ексресно за 83. минути обезбеди пласман во третото коло

Слободен печат

Серија А: Одложен натпреварот помеѓу Џенова и Торино!

Слободен печат

Изненадување на „Ролан Гарос“, елиминирана втората носителка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Дест е новиот играч на Барса со клаузула од 400 милиони евра! (ВИДЕО)

Слободен печат

Виз Ер Скопскиот маратон ќе се одржи со посебни протоколи за ковид-19

Слободен печат

Ѓоковиќ или Надал, кој има поголеми шанси да го освои „Ролан Гарос“?

Слободен печат