Ѓоковиќ планира да игра на ОИ во Токио доколку има публика на трибините

epa09234948 Novak Djokovic of Serbia celebrates after winning his final match against Alex Molcan of Slovakia at the Belgrade Open tennis tournament in Belgrade, Serbia, 29 May 2021. EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Новак Ѓоковиќ денеска уште еднаш изјави дека планира да настапи на претстојните Олимписки игри во Токио доколку на навивачите им биде дозволено да присуствуваат на натпреварите.
– Колку што слушнав ќе има навивачи на трибините и тоа само домашни навивачи. Мислам дека ќе биде дозволено присуство на 20 или 30 проценти од капацитетот. Доколку ја променат одлуката, ако нема навивачи – тогаш ќе размислам дали сакам да одам или не. Засега планирам да играм во Токио и многу сум возбуден поради тоа – изјави Ѓоковиќ на прес-конференцијата во Париз.

Ѓоковиќ досега три пати настапи на Олимписките игри, и го освои бронзениот медал во Пекинг 2008 година. Свеченото отворање на Игрите во Токио е закажано за 23. јули.
Поради пандемијата на коронавирусот, јапонската влада им забрани на странските навивачи да присуствуваат на Игрите, а организаторот наскоро ќе одлучи дали ќе им биде дозволено присуство на домашни навивачи на Игрите и во колкав број.

Видео на денот