ГО ТЕПАЛЕ ДО СМРТ ЗОШТО ЈА КРИТИКУВАЛ ВЛАДАТА: Четиричасовна агонија на студент од Бангладеш

Студент во Бангладеш беше убиен во студентски дом во неделата, неколку дена откако ја критикувал владата на земјата на социјалните мрежи. Според изјави на сведоци, Абрар Фахад го тепале неколку часа пред тој да почине, објави британски Би-Би-Си.

Студентите кои живеат во близина на собата на Фахад велат дека тој околу 20 часот бил изнесен од неговата соба и бил тепан најамлку четири часа. Лекарот кој ја работел аутопсијата на 21-годишниот студент потврдил за медиумите дека неговото тело имало многу повреди.

Неколку членови на бангладешката Чантра лига (БЦЛ) – подмладок на десничарската владеачка партија Лига Амави – се приведени, откако полицијата ги поврзала со смртта на младиот студент по инженерство.

Прочитајте и...  Во поплави во Јемен загинаа најмалку 16 лица

Ова не е прв ваков случај во Бангладеш, а групата на млади десничари БЦЛ често пати е обвинувана дека се врши тортура и насилство врз студенти кои не се согласуваат со нивните мислења. Според Би-Би-Си, голем број на студенти често пати се принудуваат да одат на митинзи, а претепувањата и насилството врз оние со различни мислења е многу вообичаено.

Се верува дека политичките партии во Бангладеш ги користат студентите како свое главно оружје, и иако на партиите не им е дозволено да имаат официјални студентски движења, нивното постоење е неспорно.

Студентските организации во земјата излегоа на улиците во близина на универзитетот во Дака, во знак на протест за убиството на Абрар Фахад.

Прочитајте и...  Грција не воведува забрана за влез од Македонија: Покрај вирусот расте и заразата со лажни вести

Прочитај повеќе

Рекорден број на новозаразени во Индија: За еден ден речиси 10.000 лица позитивни на Ковид-19

Слободен печат

Медицинска сестра од болницата во Јесенице заразена со коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Не е тешко да се почитуваат трите клучни мерки за заштита од Ковид-19

Слободен печат

Османи: Погледнете како за 30 минути се пренесува вирусот на заеднички ручек или вечера (ВИДЕО)

Слободен печат

Портпаролката на СДСМ е негативна на тестот за Ковид-19

Слободен печат

Италија ниту после 15 јуни нема да ги отвори границите за земјите надвор од ЕУ

Слободен печат

1 comment

ристески к 09/10/2019 - 22:20 at 22:20

КАЈ НАС Е БЕТЕР 2 МИЉОНИ НЕ УБИВААТ БАНДИТИВЕ СЕКОЈ ДЕН И ПАК НИШТО:??

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кауција од милион долари за тројцата полицајци од Минеаполис кои помагаа во убиството на Џорџ Флојд

Слободен печат

Виница: Товарно возило удри во две лица, почина 47-годишна жена

Слободен печат

ТВИТЕР ВОЈНАТА ПРОДОЛЖУВА: Социјалната мрежа ја блокираше снимката на Трамп за убиениот Флојд

Слободен печат

Безбедноста и здравјето на туристите и туристичките работници главен приоритет на Грција во пресрет на летната сезона

Слободен печат

НОВА ВОЗНЕМИРУВАЧКА СНИМКА ОД САД: Полицајци удрија и срушија 75-годишен маж на земја (ВИДЕО)

Слободен печат

Вјоса Османи: Косово од 2016 година доби неколку десетици милиони евра од Србија и тоа остана во тајност

Слободен печат