24.8 C
Скопје

Tag : Бангладеш

Вести Свет

Масакр во Бангладеш: Полицијата пукаше во работници кои бараа заостанати плати и покачување

Слободен печат
Најмалку пет лица се убиени, а десетина ранети кога полицијата во Бангладеш отвори оган врз работниците од термоелектраната во Читагонг кои ги бараа своите неисплатени...
Вести Свет

Најмалку 26 лица загинаа во судир на патнички траект и товарен брод во Бангладеш

Слободен печат
Најмалку 26 лица загинаа откако патнички траект се судри со товарен брод и потона во река Бангладеш кај Дака, соопштија денеска локалните власти. Спасувачите пронајдоа уште 21 тело во...
Вести Регион

Папа Франциск: Драматично на балканската рута, да ги заштитиме децата без придружба

Слободен печат
Папата Франциск денеска побара од властите во земјите низ кои минуваат мигрантите да посветат посебно внимание на илјадниците малолетни лица без придружба, предупредувајќи на драматичната...
Вести Свет

Индија почнува со испорака на вакцини за соседните земји

Илинка Иљоска
Индија, еден од водечките светски производители на лекови, од денеска бесплатно ќе почне да снабдува шест соседни земји со вакцина против новиот коронавирус. Првите залихи...
Вести Свет Слајдер

ЕКСПЛОЗИЈА НА ГАС ВО ЏАМИЈА ВО БАНГЛАДЕШ: 13 мртви, помеѓу нив и дете, повредени се 30 лица

Слободен печат
Во експлозија на гас во џамија во Бангладеш, 13 лица го загубија животот, вклучувајќи и едно дете, а повредени се 30 луѓе, пренесуваат повеќе светски...
Вести Свет

Поплавите во Бангладеш однесоа над 40 човечки животи (ВИДЕО)

Слободен печат
Повеќе од 4,8 милиони луѓе се погодени од поплавите предизвикани од монсунските дождови во Бангладеш. Центарот за предвидување и предупредување од поплави во Бангладеш предупреди...
Вести Свет

Приватна болница во Бангладеш издавала лажни тестови за Ковид-19, уапсен сопственикот

Слободен печат
Сопственик на приватна болница во Бангладеш е уапсен за наводна вмешаност во фалсификување илјадници извештаи за тестови за Ковид-19 во неговите здравствени установи во Дака,...
Вести Свет

Во Бангладеш уапсени трговци со луѓе

Слободен печат
По убиството на 26 бангладешки работници во Либија минатиот месец, властите во Бангладеш уапсија најмалку 19 осомничени за трговија со луѓе. Од вчера, шест лица...
Вести Свет

Циклонот Амфан уништи десетици илјади домови во Индија и Бангладеш, загинаа 96 лица (ВИДЕО)

Слободен печат
Неколку десетици илјади луѓе останаа без своите домови откако најмоќниот циклон во последнице 10 години, оваа недела ги погоди Индија и Бангладеш, објавија официјални лица...
Вести Свет

Најмалку 22 лица загинаа во силниот циклон во Индија и Банладеш

Слободен печат
Најмалку 22 лица загинаа во силниот циклон Амфан што го погоди брегот на Индија и Бангладеш. – Целиот јужен дел од земјата е погоден. Во...