Го ризикуваат својот за да ги спасат нашите животи: Во Италија 103 лекари починаа од корона вирус

Американскиот весник „Тајмс“ ја посвети својата насловна страна на својот најнов број за „јунаците на фронтот“, здравствените работници во борбата против Ковид – 19.

Бројот на починати лекари од ден во ден се повеќе расте. Во последните 24 часа вкупниот број на жртви меѓу лекарите се искачи на 103, а бројот на медицински сестри на 28 мртви.

– Сто мртви колеги. Никогаш не мислевме дека ќе стигнеме толку далеку. Ваквите бројки мора да не натераат да размислуваме за тоа кој и како треба нас да не заштити. Семејните лекари поминаа најлошо. Останаа сами да се борат против вирусот со голи раце. А доколку некој доктор се разболи, тоа се случило за време на посета на своите пациенти, предупреди претседателот на Националната федерација на лекари и стоматолози, Филип Анели.

Според неговата изјава, овој вирус го затекна системот неподготвен и покажа дека неопходно да се обезбеди подобра заштита за лекарите на работното место, а тоа како што вели, е обврска на државата.

Прочитајте и...  Дете од Сараево заразено со коронавирус, се обидело да се убие пиејќи киселина

Американскиот весник „Тајмс“ ја посвети својата насловна страна на својот најнов број за „јунаците на фронтот“, здравствените работници во борбата против Ковид – 19.

– Асистенцијата на одделни одделенија за интензивна нега, во време на Ковид – 19, особено интубацијата на пациентите, тоа се моменти во кои најмногу сте изложени на заразата. Навикнавме да работиме под притисок, но никогаш не било како сега. Ги имаме сите потребни заштитни уреди, а сепак сите се плашиме дека ќе бидеме заразени, вели еден од хероите во бели мантили, Франческо Менкиз.

 

Прочитај повеќе

Израел осуети кибер напад врз одбранбената индустрија

Слободен печат

Страотни сцени од Минск: Полицијата пука во народот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

Слободен печат

Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Слободен печат

Ангеловска демантира дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка по информацијата дека ќе ја изгуби лиценцата за работа

Слободен печат

Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19

Слободен печат

Од девојче кое поради црната боја на кожата никој не го дружел, до историска кандидатура за потпретседател на САД

Слободен печат

Костовски: Двојна игра на НБ, ако беа решени да не затворат, тоа требаше да го направат уште пред една година

Слободен печат

Екстремистите го зазедоа клучното пристаниште во Мозамбик

Слободен печат

Се бара исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Нина Ангеловска ги извадила парите од Еуростандард банка пред затворање?

Слободен печат