Германски Миеле престанува да произведува машини за перење

Миеле / Фото: Gruffydd Thomas/D / Alamy / Alamy / Profimedia

Најпознатиот производител на апарати за домаќинство во Германија, Миеле, го суспендира производството на машини за перење во својата главна фабрика во градот Гутерсло во германската сојузна покраина Северна Рајна-Вестфалија.

Германските медиуми како причина за ваквата одлука го наведоа падот на бројот на нарачки. Производителот на апарати за домаќинство мора привремено да го прекине производството на машини за перење во главната фабрика.

Причината за усвојувањето на оваа мерка е значителен пад на нарачките, пишуваат германските медиуми, пренесува Феникс Магазин, пренесува Н1 Инфо. Минатата година компанијата едвај успеа да ја задоволи побарувачката, а наесен норма беше едномесечното чекање. Медиумите пишуваат дека на производството влијае и испораката на делови од добавувачите, а од Миеле велат дека ова е привремена мерка.

Германските медиуми пишуваат дека клиентите мора да бидат подготвени за фактот дека цената на нивните производи би можела да продолжи да расте во тековната година. Компанијата Mиеле вработува околу 11.400 работници во Германија.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот