Фудбалскиот свет се простува од Антиќ

Сите екипи во кои работеше или играше легендарниот српски тренер му оддадоа последна почит, а на посебно емотивен начин од него се прости Партизан.

Славното тренерско име Радомир Антиќ, денеска на 72-годишна возраст  по кратко боледување почина во Шпанија.

Целиот фудбалски свет е во тага, сите екипи во кои популарниот „Мистер“ работеше му оддадоа последна почит, а посебно емотивен беше Партизан.

Само еден црно-бел човек ги водеше трите најголеми шпански клубови: Реал Мадрид, Барселона и Атлетико Мадрид.
Само еден црно-бел човек има внуци кои во копачки на Партизан трчаат по шпански терени.
Само еден црно-бел човек беше и остана вистински Мистер.
Само еден човек од вечерва „ќе те бодри од онаа страна, Партизане“.
Со неговата смрт, таа љубов не запира.
Вечнаја памјат, Радомир Антиќ.“, се прости од Антиќ, Партизан на преку официјалниот сајт.

Радомир Антиќ фудбалска кариера како играч ја помина во Слобода Ужице, Партизан, Фенербахче, Сарагоса и Лутон.
Беше тренер на Сарагоса, Овиедо, Атлетико Мадрид, Барселона, Селта, Реал Мадрид, Шандонг и Хебеи, а од 2008 до 2010 година беше селектор на селекцијата на Србија со која настапи на Мундијалот 2010 година во Јужна Африка.

Прочитајте и...  Првиот македонски спортист кој беше позитивен на корона, експресно се излечи

Семејството Атлетико Мадрид жали поради смртта на Радомир Антиќ, еден од нашите легендарни тренери. Засекогаш ќе живееш во нашите срца. Почивај во мир“, се прости Атлетико од Антиќ кој му донесе титула на тимот во 1996 година.

На идентичен начин се простија сите екипи во кои работеше Антиќ, а последна почит на Антиќ му оддадоа и Серхио Рамос и Икер Касиљас.

 

Прочитајте и...  Германските бараат фудбалска револуција, сакаат селари кап

Прочитај повеќе

Изненадување за Пандев, специјален шампионски прстен од Интер (ФОТО)

Слободен печат

НБА играч шокиран од несериозноста на луѓето: Вие сте идиоти (ВИДЕО)

Слободен печат

Иџе „брмчеше “ по скопските улици за лекарите, полицајците, пожарникарите… (ВИДЕО)

Слободен печат

Германските бараат фудбалска револуција, сакаат селари кап

Слободен печат

Размислуваше за пензија, а сега е пред трансфер во Манчестер јунајтед

Слободен печат

Изборите на ЕХФ не можат без ракометари на Вардар, Дибиров номиниран за тимот на сезоната

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На Дел Потро не може да крене глава од проблеми: Убавата Софија се раздели со Аргентинецот (ФОТО)

Слободен печат

Баркли открива: Играв пијан на НБА натпревар и не се сеќавам на резултатот

Слободен печат

Поранешен фудбалер на Рома почина од срцев удар

Слободен печат

Првиот македонски спортист кој беше позитивен на корона, експресно се излечи

Слободен печат

Тениски спектакл во Белград, Ѓоковиќ го најави доаѓањето и на Зверев

Слободен печат

Крај на кариерата на Ибрахимовиќ?

Слободен печат