Фудбалот остана без вистинска легенда: Почина Радомир Антиќ

Денеска по кратко боледување почина Радомир Антиќ.

Фудбалот денеска тагува, на 72-годишна возраст во Шпанија почина Радомир Антиќ, еден од најдобрите тренери во Европа.

Тажната информација ја пренесе неговиот поранешен тим, Атлетико Мадрид.

Атлетико со жалење констатира дека си замина нашиот легендарен тренер Радомир Антиќ. Засекогаш ќе бидеш во нашите срца. Почивај во мир“, објави мадридскиот тим кој во 1996 година ја освои титулата под водство токму на Антиќ.

Антиќ најголем дел од тренерската кариера ја помина во Шпанија каде е еден од ретките тренери кои седел на клупата на Реал Мадрид, Барселона и Атлетико Мадрид. Покрај нив ги тренираше и Сарагоса, Овиедо, кинеските Шандонг и Хебеи, а беше и селектор на Србија со која играше на СП 2010 година во Јужна Африка.

Прочитајте и...  Баркли открива: Играв пијан на НБА натпревар и не се сеќавам на резултатот

Како фудбалер кариерата ја започна во неговиот роден град Ужице, во 1967 година дебитираше за првиот тим на Слобода.

Една година подоцна премина во Партизан, а во играчката кариера која му траеше до 1984 година играше и во Фенербахче, Сарагоса и Лутон.

 

 

Прочитај повеќе

Изненадување за Пандев, специјален шампионски прстен од Интер (ФОТО)

Слободен печат

НБА играч шокиран од несериозноста на луѓето: Вие сте идиоти (ВИДЕО)

Слободен печат

Иџе „брмчеше “ по скопските улици за лекарите, полицајците, пожарникарите… (ВИДЕО)

Слободен печат

Германските бараат фудбалска револуција, сакаат селари кап

Слободен печат

Размислуваше за пензија, а сега е пред трансфер во Манчестер јунајтед

Слободен печат

Изборите на ЕХФ не можат без ракометари на Вардар, Дибиров номиниран за тимот на сезоната

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На Дел Потро не може да крене глава од проблеми: Убавата Софија се раздели со Аргентинецот (ФОТО)

Слободен печат

Баркли открива: Играв пијан на НБА натпревар и не се сеќавам на резултатот

Слободен печат

Поранешен фудбалер на Рома почина од срцев удар

Слободен печат

Првиот македонски спортист кој беше позитивен на корона, експресно се излечи

Слободен печат

Тениски спектакл во Белград, Ѓоковиќ го најави доаѓањето и на Зверев

Слободен печат

Крај на кариерата на Ибрахимовиќ?

Слободен печат