Францускиот епидемиолог Фонтане: Враќање во нормалниот живот во последниот квартал од 2021 година

Епидемиологот и член на Научниот совет на Франција, Арно Фонтане за РТЛ изјави дека се надева на враќање на нормалниот живот, по пандемијата на ковид-19, во последниот квартал од 2021 година. Но, оти за тоа „ќе треба поголема дистрибуција на вакцините”, додавајќи оти е „оптимист дека за шест месеци” е можно вакцинирање на целото население, јави дописникот на МИА.

– Првата цел е да се вакцинираат најранливите. Втората цел е да се запре ширењето на вирусот. За ова ќе биде потребно да се допре до најмладите и да се прошири опфатот за вакцинација кај децата. Штом потврдиме дека нема сериозни негативни ефекти од вакцината, тогаш ќе можеме да ја намалиме старосната граница, посочи професорот Фонтане и додаде дека несакани ефекти од вакцината се можни, но многу ретки.

Прочитајте и...  Зошто жените губат во градоначалничката трка?

Тој истакна дека е тешко да се предвиди колку дози на вакцини ќе бидат достапни во рок од три месеци.

– Треба да можеме да вакцинираме осум милиони луѓе до крајот на март, а потоа 12 милиони во април, нагласи тој.

Епидемиологот главно инсистираше на важноста на „свеста на глобално ниво”.

– Ќе се ослободиме од вирусот само ако играме на картата на глобален здравствен проблем и вакцините ако стигнат до сите земји во светот. Во спротивно, ризикуваме на појава од нови видови на вирусот, нагласи Фонтане кој на вчера воведениот полициски час во Франција гледа како последна можност за избегнување на целосен карантин.

Поврзани вести

Брнабиќ: Фотографиите од убиствата не беа многу страшни, има и пострашни

Слободен печат

Растурена свадба во хотел во Тетово

Слободен печат

Австрија ја суспендираше вакцината Астра зенека

Слободен печат

Коневски очекува отчет од Мицковски пред делегатите

Слободен печат

Зошто жените губат во градоначалничката трка?

Весна Тодоровска

Шахпаска: Преку Законот за родова еднаквост ја зајакнуваме улогата на жените во секоја сфера на општественото живеење

Слободен печат

Остави Коментар