Tag : епидемиолог

Здравје Магазин Магазин слајдер Слајдер

Главниот американски епидемиолог ги препорачува овие два витамини за зајакнување на имунитетот!

Слободен Печат
Кога д-р Ентони Фаучи зборува, цела Америка слуша. Имено, многумина веруваат во овој главен американски епидемиолог, а во разговор со актерката Џенифер Гарнер, тој советуваше...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Д-р Кон предупредува: Белград моментално е потенцијална бомба

Слободен печат
Мерките за носење на маски можат да почнат да се применуваат веднаш, а не да се чека петок. Би требало уште од сега да ги...
Вести Македонија

Дебар денеска достави барање за еден пулмолог и еден инфектолог

Слободен печат
Општинскиот Оперативен штаб на Дебар, денеска достави барање до Главниот кризен штаб за справување со пандемијата од Ковид-19, во градот да се испратат еден пулмолог...
Вести Свет Слајдер

Француски епидемиолог предупредува: Би бил изненаден ако имаме ефикасна вакцина пред 2022 година

Слободен печат
Францускиот епидемиолог Арно Фонтане вчера изјави дека не очекува дека целосно делотворна вакцина против коронавирус ќе биде достапна пред 2022 година. – Развојот на вакцина,...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Кон: Маските ќе ги носиме до наредната пролет, 85% од тестираните во Белград се позитивни

Слободен печат
Во Белград, 85% од тестираните се позитивни, изјави епидемиологот Предраг Кон за белградските медиуми, потенцирајќи дека носењето маски не е прашање на „сакам- не сакам“,...
Вести Свет Слајдер

Познатиот епидемиолог предупредува: Вториот бран од коронавирусот ќе биде многу поголем и посилен

Слободен печат
Вториот бран од коронавирусот, кој се очекува на есен, ќе биде многу поголем и посилен, предупредуваат познати светски експерти. Епидемиологот д-р Мајкл Остерхолм, директорот на...
Вести Македонија Слајдер

Даниловски: Состојба не епидемија може да се укине кога од последниот регистриран случај ќе помине период од две максимални инкубации на болеста – 28 дена

Миа Агенција
Авторите на индиската студија, која Нобеловецот Лук Монтање ја има спомнувано, го поставиле својот пишан труд на еден сајт за нерецензирани трудови (bioRxiv preprint repository),...
Вести Свет

Гухт: Нов бран на Ковид-19 можен уште во август

МИА Агенција
Белгискиот Федерален центар за јавно здравје предупредува дека постојат сценарија за нов, поголем бран на зараза со Ковид-19 уште во август, но оти е можен...
Вести Свет Слајдер

Шведски епидемилог за втор бран на коронавирусот: Луѓето кои се заштитени, ќе се разболат кога ќе излезат од карантин

Слободен печат
Во Шведска ситуацијата со епидемијата сега е таква што бројот на заболени не паѓа, ниту расте, а властите чекаат трендот сега да се сврти и...
Вести Свет

Норвешки епидемиолог: Да постапевме како Шведска, ќе имавме поголем имунитет

Слободен печат
Еден од најистакнатите норвешки епидемиолози Еилив Лунд, професор на Универзитетот во Тромсе, ја коментираше ситуацијата со коронавирусот во Норвешка и ја спореди со Шведска. Според...