ФОТОГАЛЕРИЈА | Во дворот на Емче, девојката со цветна насмевка: Сакајте ги и негувајте ги растенијата, ќе ви вратат со убавина!

Емилија Велковска
Емилија Велковска / Фото: Приватна архива

-По професија сум продавачка, но не на цвеќиња, – со насмевка ја започнува својата цветна приказна нашата соговорничка Емилија Велковска, и продолжува:

– Цвеќињата ми се мојата омилена страна, моето хоби. Отсекогаш сум сакала цвеќе.

Фото: Приватна архива

Дворот на Емче се простира на 800 метри квадратни, а таа сака сè во него да ѝ биде „скоцкано“, како што доликува на убав двор.

За уредувањето на оваа убавина задолжена е таа и тоа навистина го прави со голем мерак. Алал да ти е, Емче! Дворчето се наоѓа во скопско Драчево.

-ВО МОЈОТ ДВОР ДОМИНИРААТ КАКТУСИ, ПЕТУНИИ, ТЕМЈАНУШКИ, ДРВО НА СРЕЌАТА, ПАЛМА И МНОГУ ДРУГИ ЦВЕЌИЊА И РАСТЕНИЈА, НИ ОБЈАСНУВА ЕМИЛИЈА.

Целиот текст прочитајте го ТУКА.
Извор: Еспресо.мк

Видео на денот