ФОТО: Статуата на Хермес откопана на локалитетот Хераклеја Синтика кај Петрич, стана светска сензација

Статуата на богот Хермес откриена во античкиот град Хераклеја Синтика/Фото: EPA-EFE/VASSIL DONEV

Двометарска статуа на богот Хермес е откриена во античкиот град во близина на Рупите до Петрич. Исклучително е сочувана и е „величествена“, вели проф. д-р Људмил Вагалински, чиј тим ја пронајде статуата пред неколку дена во Големиот канал (Клоака Максима) во археолошкиот локалитет Хераклеја Синтика.

-Статуата е висока над два метри и веројатно го прикажува Хермес, едно од најпопуларните божества во областа. Таа е од големо историско значење. „Њујорк тајмс“, „Форбс“, „Франс прес“ се заинтересирани за неа. Ова покажува колку луѓето се импресионирани од откритието, кое е добра реклама за културниот туризам кај нас – коментира бугарскиот археолог проф. Људмил Вагалински.

Хермес откриен во Хераклеја Синтика/Фото: EPA-EFE/VASSIL DONEV

„Ни претстои уште многу работа и не сакам да избрзувам со заклучоци, но отсега можам да кажам дека оваа древна статуа не само што е најдобро сочувана меѓу откриените овде, туку и на територијата на Бугарија воопшто. Претпоставувам дека поранешните жители на градот го положиле на ова место после големиот земјотрес во IV век – за да зачуваат за подобри времиња едно од нивните стари божества во период кога христијанството веќе било официјална религија“, вели бугарскиот археолог.

Скулптурата сè уште не е целосно откриена – левата рака со крпата обвиткана околу неа сè уште не е целосно ослободена од нечистотијата. Направен е од мајстор кој користел цел блок од мермер, веројатно во вториот век. Според археолозите, има паралели со други слики на богот Хермес, тој е од познат иконографски тип, но многу малку слични статуи се зачувани во светот.

Сега се прави посебна структура за да може тешката скулптура безбедно да се извади од Каналот, да се спакува и да се подигне со кран за да се пренесе во музејот во Петрич, каде што ќе биде изложена за посетителите по потребната реставрација и конзервација.

Античкиот град Хераклеја Синтика

Градот, основан во 4 век п.н.е. на племенската територија на Тракијците-Синти, го носи името на митскиот херој Херакле (Херкулес), кој се смета за прародител на династијата на античките македонски кралеви.

Ликот на Хермес/Фото: © Archaeologia Bulgarica

Во античко време, Хераклеја Синтика била главниот град во североисточниот регион на античкото македонско кралство. Оттука, Александар Македонски тргнал во поход против соседните тракиски племиња пред да ја освои огромната Персиска империја. Во средината на вториот век п.н.е. Хераклеја Синтика била освоена од Римјаните. Градот бил покровител на самиот Октавијан Август – основачот на Римската империја.

Првите ископувања ги направи проф. Атанас Милчев во 1958 година, но систематските ископувања започнаа во 2007 година под раководство на проф. Људмил Вагалински и Историскиот музеј Петрич. Во текот на археолошките истражувања е утврдено дека градот бил модерен и имал интензивен социо-економски и религиозно-културен живот.

Хераклеа Синтика и денес продолжува да ги импресионира своите истражувачи и посетители. Зградите биле извонредни градби, а репрезентативните градби на античкиот град биле изградени по урбанистички план според принципите на Хиподамовиот систем.

Градот Хераклеа Синтика, е добро зачуван онака како што го оставиле нејзините древни жители. Откритијата се само зајакнати и реставрирани.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот