Филмско апсење на руски новинари и камерман во Минск (ВИДЕО)

Двајца новинари и камерман на руската телевизија Дожд денеска се уапсени во Минск, каде се одржуваат изборите за претседател на Белорусија, објави телевизијата.

Уапсени се новинарите Владимир Роменски и Василиј Полонски, како и камерманот Николај Антипов, јави агенцијата ТАСС.

„Луѓе во цивилна облека со маски на лицето ги принудиле да легнат на земја, а потоа ги однеле во непознат правец”, се наведува во соопштението.

Според претставници на штабот на нерегистрираниот кандидат Виктор Бабарика, сојузник на кандидатката Светлана Тихановскаја, новинарите биле уапсени откако разговарале со неа на улица.

Телевизијата Дожд посочува дека уште во јуни испратила акредитации за своите новинари и дека тие работеле во Минск, чекајќи потврда од белоруските власти. 

Прочитајте и...  Медицинска сестра од охридската болница ја загуби битката со ковид-19

Прочитај повеќе

Заев: Платежни картички за пензионерите, самохраните родители и невработените (ВИДЕО)

Слободен печат

Рама од Валона најави: Албанија ќе ги олесни анти-ковид мерките

Слободен печат

Силен земјотрес во близина на Света Гора

МИА Агенција

Помпео на средби со Мицотакис и Денедиас во Атина

МИА Агенција

Честитка од претседателот Пендаровски по повод празникот Јом Кипур

Слободен печат

Азербејџан: Општа мобилизација во земјата не е неопходна

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бектеши: Продолжува поддршката за туристичкиот сектор во текот на пандемијата

Слободен печат

Превентива и ран скрининг клучни за намалување на ризикот од појава на рак на дојка

Слободен печат

Снежна покривка на Кораб (ФОТО)

Слободен печат

Алиев: Азербејџан нема да молчи за постапките на Ерменија, имаме загинати и ранети војници

Слободен печат

И ЕУ побара итен прекин на воените активности во Нагорно Карабах

Слободен печат

Алармантна состојбата со новиот коронавирус во Франција

Слободен печат