Филмскиот фестивал во Венеција се уште во план: Помалку филмови, со почитување на физичката дистанца

На овогодишниот Филмски фестивал во Венеција, кој е планирано да биде одржан од 2. до 12. септември, ќе има помалку филмови и на него ќе биде спроведено задолжително одржување на социјална дистанца, соопштија денес организаторите.

Уметничкиот директор на фестивалот, Алберто Барбера, изјави дека фестиавлот, најстариот во светот, нема да биде автохтон или евроцентричен.

Тој истакна дека фестивалот во целост ќе биде меѓународен.

Според неговите зборови, на фестивалот ќе бидат прикажани, американски, кинески и индиски кинематографии.

Што се однесува на Холивуд, тој изјави дека нема да има големи блокбастери.

– Но, ќе има место буквално за сите на овој фестивал, вклучувајќи ги кинеските, индиските и филмовите од Блискиот Исток, изјави Барбера.

Прочитајте и...  ФОТО: Никол Шерцингер ги демантира гласините за бременоста на ефикасен начин

Поврзани вести

Неколку работи кои среќните парови ги прават пред спиење

Слободно време

Ова се 4-те најљубоморни знаци во Зодијакот: Дали сте меѓу нив?

Слободен Печат

ФОТО: Мадона (62) прилепена за ограда се бакнува со своето момче (26)

Слободен печат

АНКЕТА: Кого избраа британците: Кејт Мидлтон го изгуби „тронот“!

Слободен Печат

Нови обвиненија против Рон Џереми, му се заканува казна од 330 години затвор

Слободен печат

4 кујнски апарати кои многу од нас не ги чистат, а се легло на бактерии: Кои се тие?

Слободен Печат

Остави Коментар