Tag : дистанца

Магазин Магазин слајдер Филм и ТВ

Филмскиот фестивал во Венеција се уште во план: Помалку филмови, со почитување на физичката дистанца

Слободен печат
На овогодишниот Филмски фестивал во Венеција, кој е планирано да биде одржан од 2. до 12. септември, ќе има помалку филмови и на него ќе...
Вести Македонија Слајдер

Препораки на здравствените власти за летните одмори – И пливањето мора да биде на дистанца!

Слободен печат
Во јубилејниот 2.000-ти број на Слободен печат читајте: – Какви понуди „повлеквит“ национализмот во изборна кампања – ДУИ бара само премиер, Села албанска цела да...
Вести Свет

Здравствените експерти со критика до американски авиокомпании кои не се придржуваат до протоколите за работа

Слободен печат
Американските здравствени експерти упатија критики до „Америкен ерлајнс” и другите авиопревозници поради користењето на полните капацитети на авионите, истакнувајќи дека со тоа се испраќа погрешна...
Живот Магазин

Фотографии поради кои Американците мислат дека нема лесно да се изборат со короната! (ФОТО)

Васко Спасоски
Порастот на бројот на новозразени од Ковид – 19 во САД е поради непочитувањето на препораките да се носат маска и да се држи растојание,...
Вести Македонија

Полицијата ќе ја зајакне контролата на спроведување на владините одлуки за заштита на здравјето и животот на граѓаните

Слободен печат
Од вчера е укинат полицискиот час. Но, и покрај олабавувањето на рестриктивните мерки, во сила остануваат препораките на Владата и Министерството за здравство за заштита...
Вести Македонија

Останува задолжителното носење заштитна опрема, миење на раце и одржување на потребната дистанца

Слободен печат
Апелираме до граѓаните да продолжат да ги почитуваат мерките за заштита од КОВИД-19, напиша министерот за здравство, Венко Филипче. Останува задолжителното носење заштитна опрема, миење...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Италија бара 60.000 доброволци – ќе го надгледуваат држењето дистанца меѓу луѓето

Слободен печат
Италија планира на улиците да испрати околу 60.000 волонтери кои ќе внимаваат на одржувањето на правилата за физичка дистанца и ќе ги предупредуваат луѓето да...
Вести Економија

РКЕ: Граѓаните да продолжат да ги користат дигиталните алатки за избегнување физички контакт

Aleksandar Petreski
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги апелира до потрошувачите да продолжат да ги користат новите дигитални услуги од енергетските компании, но и од комуналните...
Вести Македонија Слајдер

Филипче: Се надевам дека протест во недела нема да има, или дека ќе се протестира со маски и на дистанца

Мирослава Бурнс
За 17 мај на социјалните мрежи се најавува протест пред владата за укинување на полицискиот час. Министерот за здравство се надева дека организаторот ќе го...
Вести Регион Слајдер

Прв викенд по олабавување на мерките, плажите во Грција се преполни со луѓе (ВИДЕО)

Слободен печат
Прв викенд без било какви рестрикции од започнување на кризата со Ковид-19 и жителите на Атина ги наполнија локалните плажи. Високите температури и убавото време...