Фестивалот „Актерот на Европа“ – Хит во португалските медиуми

Меѓународниот театарски фестивал „Актерот на Европа“, што годинава се одржа по 17-ти пат во Ресен предизвика огромно внимание во културната и општествена јавност не само во регионот на Балканот туку и пошироко во Европа. Многубројните реакации во медиумите во Португалија, по повод доделувањето  на наградата „Актер на Европа 2019“ за животно дело на легендарната португалска актерка и режисер Марија до Сеу Гера, не стивнуваат во овие денови после завршетокот на оваа по многу нешта единствена манифестација.

По честитката од страна на министерката за култура на Поругалија Граса Фонсека, во која се истакнува уметничката одисеја на Марија до Сеу Гера е симбол на модерните вредности на португалската театарска и филмска стварност, честитка упати и претседателот на Португалија Марсело Ребело де Суза, подвлекувајќи ја историската улога на Марија до Сеу Гера во афирмацијата на потугалските сценски уметности во светот.

Прочитајте и...  Силвио Берлускони снимен со новата девојка: 53 години е помлада од него!

Посебно внимание во во португалската јавност предизвика портретот во најсариот португалски вескик за култура Жорнал де Летрас, потпишан од едно од најугледните имиња на интелектуалната плејада,  Патриција Портела, со наслов „Марија до Сеу Гера – бесмртноста на нашата надеж“.

Водечките дневни весници и електронски медиуми ја цитираат и беседата на Јордан Плевнеш за време на церемонијата на прогласувањето во Сарајот во Ресен, низ уметничките трансферзали  на поврзувањето на португаласките и македонските духовни врски низ вековите.

Истакнатиот француски театарски деец Жорж Бани, претседател  на Светската асоцијација на театрски критичари, во списанието на Институтот за театар на Сорбона  напиша дека фестивалот е уникатен по својата идеја да ја валоризира индивидуалната театарска одисеја на своите протагонисти како градители на европската цивилизација.

Прочитајте и...  Хороскоп за 14 август: Што ви предвидуваат ѕвездите за последниот ден од работната недела

Прочитај повеќе

Хороскопски знак кој на неверојатно лесен начин знае да ви го уништи расположението!

Слободен Печат

Најзгодната девојка од Инстаграм за ова лето: Запознајте ја скопјанката Оле! (ФОТО)

Васко Спасоски

10 спални, фонтана, куќа за гости, 12 бањи: Џеј Ло и нејзиниот вереник купија луксузен имот од 40 милиони долари

Слободен печат

Анастасија Ражнатовиќ се сонча во Црна Гора: Пејачката на лежалка во танга-бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Викторија и Дејвид Бекам ќе станат баба и дедо – Вереницата на Бруклин Бекам е бремена?

Слободен печат

Ќе ве разнежни: Погледнете што се случува во домот на Цеца Ражнатовиќ (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Зарем е можно ваква трансформација? Погледнете како изгледала пред 10 години една од најзгодните пејачки во моментов на Балканот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Северина објави: Позитивна сум на коронавирусот

Слободен печат

Криси Тајген и Џон Леџенд по третпат родители: Познатиот пар ги сподели среќните вести на необичен начин! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ламбе Албаковски за првпат го покажа и вториот наследник, синот Димитриј! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ова баш секој мора да го прочита: Најубавите зборови на големите уметници за љубовта и среќата напишани некогаш!

Слободен печат

Сања Барби: Јас сум на врвот, десет празни места, па Елена Велевска и Сузана Гавазова! (ФОТО)

Васко Спасоски