Фестивалот „Актерот на Европа“ - Хит во португалските медиуми - Слободен печат

Фестивалот „Актерот на Европа“ – Хит во португалските медиуми

Меѓународниот театарски фестивал „Актерот на Европа“, што годинава се одржа по 17-ти пат во Ресен предизвика огромно внимание во културната и општествена јавност не само во регионот на Балканот туку и пошироко во Европа. Многубројните реакации во медиумите во Португалија, по повод доделувањето  на наградата „Актер на Европа 2019“ за животно дело на легендарната португалска актерка и режисер Марија до Сеу Гера, не стивнуваат во овие денови после завршетокот на оваа по многу нешта единствена манифестација.

По честитката од страна на министерката за култура на Поругалија Граса Фонсека, во која се истакнува уметничката одисеја на Марија до Сеу Гера е симбол на модерните вредности на португалската театарска и филмска стварност, честитка упати и претседателот на Португалија Марсело Ребело де Суза, подвлекувајќи ја историската улога на Марија до Сеу Гера во афирмацијата на потугалските сценски уметности во светот.

Посебно внимание во во португалската јавност предизвика портретот во најсариот португалски вескик за култура Жорнал де Летрас, потпишан од едно од најугледните имиња на интелектуалната плејада,  Патриција Портела, со наслов „Марија до Сеу Гера – бесмртноста на нашата надеж“.

Водечките дневни весници и електронски медиуми ја цитираат и беседата на Јордан Плевнеш за време на церемонијата на прогласувањето во Сарајот во Ресен, низ уметничките трансферзали  на поврзувањето на португаласките и македонските духовни врски низ вековите.

Истакнатиот француски театарски деец Жорж Бани, претседател  на Светската асоцијација на театрски критичари, во списанието на Институтот за театар на Сорбона  напиша дека фестивалот е уникатен по својата идеја да ја валоризира индивидуалната театарска одисеја на своите протагонисти како градители на европската цивилизација.

Прочитај повеќе

Без титула, но и без пари: Хари и Меган ќе живеат само од лични приходи

Слободен печат

Колку прегратки дневно му требаат на вашето детенце?

Слободен печат

5 превкусни рецепти за вашето бебенце

Слободен печат

Чорба од лук, ем вкусна ем најдобар антибиотик

Слободен печат

Почина мајката на славната пејачка Селин Дион

Најголемите диктатори, освојувале земји во кои самите биле странци (2 дел)

Слободен печат

Остави Коментар

5 × 5 =

Прочитај повеќе

Идеи за подароци според хороскопските знаци

Слободен печат

Приказни од ЗЛОСТАВУВАНИ ЖЕНИ кои го шокираа БАЛКАНОТ: Професор заклучил ученичка во кабинет, па почнал со своите БОЛНИ дејствија

Слободен печат

Микро чантичките се вратија на голема врата

Слободен печат

Дневен хороскоп за ден 19.01.2020: Овните ќе имаат поволен ден во љубовта и можна е веридба, а Бикот го гони вината.

Слободен Печат

Штулиќ: Во животот сакав само фудбал и свирење, но подобро да играв бадминтон

Слободен Печат

Хари и Меган ги изгубија кралските титули

Слободен Печат