Федерер сè уште дели лекции, Ѓоковиќ остана без првото место

Роже Федерер е вториот полуфиналист од групата Бјорн Борг на Мастерсот во Лондон, откако во одлучувачкиот меч беше подобар од Новак Ѓоковиќ. Швајцарецот во директен дуел за второто место во групата, славеше во два сета со 6:4,6:3 и се пласира во полуфиналето, а со прикажаната игра потсети на најдобрите денови од кариерата кога доминираше да тениските терени.

Ѓоковиќ со поразот од големиот ривал ги загуби шансите годината да ја заврши на првото место на АТП ранг листата кое ќе му припадне на Рафаел Надал.

38-годишниот Федерер одигра фантастичен меч, во првиот сет имаше дури 12 винери и само една неизнудена грешка. Тој уште во третиот гем направи брејк и се што требаше да направи до крајот на сетот беше да го задржи својот сервис. Тоа го правеше брилијантно, дури и да немаше втор сервис, а речиси сите свои сервис гемови ги доби со нула, што беше доволно за водство од 1:0 во сетови.

Прочитајте и...  Ѓоковиќ: Како лов на вештерки, мора некое големо име да биде главниот виновник!

Во вториот сет, првата брејк топка ја имаше Ѓоковиќ, при 2:2 во гемови, но не успеа да ја реализира и веќе во наредниот гем дозволи Швајцарецот да му направи брејк. По губењето на својот сервис, Ѓоковиќ како да се предаде и му дозволи на противникот уште еден брејк со што и дефинитивно се збогува од можноста годината да ја заврши на првото место на АТП ранг листата.

Федерер својот противник во полуфиналето ќе го дознае по утрешните дуели од групата Андре Агаси, а во кои се среќаваат Надал – Циципас и Медведев – Зверев.

 

Прочитај повеќе

Германски новинар за утре најавува поголема сензација од враќањето на Алонсо во Формула 1

Слободен печат

Распишана меѓународна потерница по Здравко Мамиќ

Слободен печат

Повторно на теренот: Млада кошаркарка посилна од леукемијата

Слободен печат

Македонија против Грција, Исланд и Литванија во мундијалските претквалификации

Слободен печат

Гризман и следната сезона ќе игра за Барселона!

Слободен печат

Враќање на големиот шампион – Алонсо официјално во Рено!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Челси фаворит за Хаверц, но 100 милиони евра се премногу!

Слободен печат

Сениорките ги дознаваат ривалите на патот кон СП 2021

Слободен печат

Елмас ќе потпише нов договор со Наполи!?

Слободен печат

Ѓоковиќ: Како лов на вештерки, мора некое големо име да биде главниот виновник!

Слободен печат

Потегот на Димитријевиќ во Топ 3 најдобри во шпанската „Ендеса“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Русевски избркан од клубот после 30 години верност на македонскиот тенис!

Слободен печат