Европската комисија најави инвестиции од 200 милиони евра за вселенскиот сектор

Низа проекти и финансии ќе бидат склучени во текот на Европската конференција за вселенска политика што се одржува во Брисел денес и утре, со цел да се поддржат иновативните проекти во вселенската област.

Европската комисија денеска најави 200 милиони евра инвестиции заедно со Европската инвестициска банка за европскиот вселенски сектор.

Низа проекти и финансии ќе бидат склучени во текот на Европската конференција за вселенска политика што се одржува во Брисел денес и утре, со цел да се поддржат иновативните проекти во вселенската област.

-Нашата посветеност кон вселенското истражување и иновација ја отсликува нашата амбиција да ја сместиме Европа на чело на развојот на вселенската технологија, изјави еврокомесарката за иновација, Марија Габриел.

Инвестицијата од 200 милиони евра се состои од два столба. Едниот е договор за заем помеѓу Европската инвестициска банка и АрианГруп сто милиони евра за развојот на програмата на новата ракета Ариан 6.

Прочитајте и...  „Од Солун до Загреб" – грчка иницијатива за заедничка иднина на балканските земји и Европа

Дополнително, Комисијата и Европскиот инвестициски фонд го најавија првиот технолошки фонд фокусиран на вселенскиот сектор и сто милиони евра за програмата ИновФин чија цел е специфична поддршка за растот и иновацијата на малите и средни претпријатија кои работат во вселенскиот сектор.

-Овие најави претставуваа огромна промена за Европа во поддршката на Европската вселенска индустрија.

Комесарот за индустрија изјави дека „топло го поздравува“ заемот на Европската инвестициска банка за проектот Ариан 6, кој е централен за гарантирање на автономен европски пристап до вселената.

-Второ со ИновФин испраќаме јасен сигнал дека вселенскиот бизнис во Европа е атрактивна прилика, ова е клучна иницијатива за развојот на европските вселенски стартапи, изјави еврокомесарот за индустрија, Тиери Бретон.

Прочитајте и...  Полицијата пронајде марихуана кај четири лица

Прочитај повеќе

Жената и детето кои беа повредени по денешната експлозија во Романовце се во критична состојба

Слободен печат

Словенија апелира до граѓаните да бидат внимателни кога патуваат во Италија поради коронавирусот

Слободен печат

Заев изрази сочувство до семејството на загинатите деца во експлозијата во Романовце

Слободен печат

Најниска излезност на иранските избори во последните 40 години

Слободен печат

Откажан карневалот во Венеција поради ширење на коронавирусот

Слободен печат

Трамп: Лично би го потпишал мировниот договор со талибанците

Слободен печат

Остави Коментар

1 × пет =

Прочитај повеќе

Германски градови ги откажуваат карневалите поради невреме

Слободен печат

Албанија со зајакнати мерки по зголемениот број заразени од коронаврус во Италија

Слободен печат

Повик до верниците да го помогнат градењето на новиот конак во Лешочкиот манастир

Слободен печат

Турција ја затвори границата со Иран поради коронавирусот

Слободен печат

Си Џинпинг: Мерките против коронавирусот даваат резултати, борбата е во клучна фаза

Слободен печат

Русија го презема приматот на пазарот со обоени дијаманти

Слободен печат