-2 C
Скопје

Еврокуп: Хувентуд на врвот, Димитријевиќ блескаше и против францускиот Бург!

Екипите на Хувентуд (Шпанија) и Бург (Франција) вечерва одлучуваа кој од нив ќе заврши на првото место во групата „А“ во првата фаза од Еврокупот.

И паралелно со тоа, како ќе „влезат“ во ТОП 16 фазата на второто според квалитет европско клупско кошаркарско натпреварување.

Во заостанатиот меч од седмото коло, кој претходно беше одложен поради присуство на ковид-19 во редовите на францускиот претставник, Хувентуд го совлада Бург со резултат 90:75.

Македонскиот репрезентативец Ненад Димитријевиќ не почна во првата петорка. Но, тоа не беше пречка да одигра доста добар натпревар кој го заврши со 13 поени (1/2 за три, 3/5 за два и 4/4 за еден поен). А за 22:44 минути на паркетот додаде и пет асистенции, два скока, една освоена и три загубени топки.

Прочитајте и...  АБА2 Лига: МЗТ Скопје во финишот остана без победата над Младост

Со учинок од осум победи и два порази Хувентуд заврши како првопласиран во оваа група. Во втората фаза ќе биде дел од новоформираната група „Е“ во која се уште две француски екипи, Монако и Нантер, и една од Шпанија, нивниот добар познаник, Уникаха од Малага.

Димитријевиќ меѓу најефикасните на последниот меч годинава во Шпанија!

Поврзани вести

ВИДЕО: Триумф на Наполи, десетина минути за Елмас

Слободен печат

Шоу на Кејн и Бејл за нов триумф на Тотенхем

Слободен печат

Барселона има нов претседател, Меси останува на „Камп Ноу“?

Слободен печат

Милинковиќ-Савиќ на лето од Лацио се сели во Јувентус?

Слободен печат

Коронавирус пред ол-стар натпреварот, двајца кошаркари го откажаа настапот

Слободен печат

Познат распоредот за третиот дел од сезоната во ПМФЛ: Вардар во првите две кола против Шкупи и Шкендија

Слободен печат

Остави Коментар