ЕП 2022: Норвешка нa крилјата на Тофт ја победи Германија

Нема повеќе да им се дава предност на гостите на ракометните терени/ фото: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Ракометната репрезентација на Норвешка ја оправда фавориткста улога во второто коло од главната рунда на ЕП и со 28:23 ја совлада ослабената Германија.

Германците беа размноправен противник во првото полувреме кое и припадна на Норвешка со 14:12. Во вториот дел Норвежаните предводени од расположениот Тофт успеаја да се одлепат, а во 53 минута по голот на Тофт предноста се зголеми на +6 со што беше јасно кој ќе ги освои бодовите. Токму Тофт со седум постигнати голови беше најдобар кај Норвешка каде Сагосен и Бартхолд дадоа по четири гола.
Кај Германија, Гола постигна четири гола.

Со новите два бода, Норвешка се искачи на второто место на табелата во групата 2 кое ја носи во полуфиналето.

Претходно Шведска без никакви проблеми со 28:18 ја победи Полска. Сите дилеми околу победникот беа решени во првото полувреме кое Швеѓаните го добија со 14:6.
Мелегард, Ване и Петерсон со по четири гола за Шведака, додека кај Полска се истакнаа Морито и Крајевски со по пет гола.

Резултати:
Русија – Шпанија 25:26
Полска – Шведска 18:28
Германија – Нервешка 23:28
Табела: Шпанија 6, Норвешка 4, Шведска 4, Германија 2, Русија 2, Полска 0.

Видео на денот