ЕП 2020, Ѓоргоноски: Главен проблем на македонската селекција е играта во одбраната!

Кузмановски и Танковски како „двојка и петка“, експерименти од типот на Поповски на тие позиции, тешко ќе дојдеме до успех без поддршка од голманите.

Горан Ѓоргоноски (40), поранешен македонски репрезентативец и екс ракометар на Металург вели дека дефанзивниот дел е ослабен поради повредата на Велко Маркоски кој со топка беше случајно удрен од Бомбач на контролниот меч против Словенија.

– Главен проблем на оваа селекција е играта во одбраната, каде по повредата на Маркоски (иако и тој до пред некој месец беше аут од сериозен тренажен процес) нема вистински специјалисти за одбрана и играчи кои можат во континуитет да одиграат на високо ниво.

фото: рфм

Во формацијата 6-0 со само двајца вистински централни бранители, Талески и Н. Маркоски и Мишевски како дебитант, Стоилов (кој во својот клуб не игра во сегментот одбрана), Кузмановски и Танковски како „двојка и петка” и експерименти од типот на Поповски на тие позиции, многу тешко може да се надеваме на успех (што и да значи тоа) без сериозна поддршка од голмани, пред сè од Митревски кој брани во неверојатна форма, константно во текот на цела сезона. Од друга страна немаме алтернативна зона, а ниту тип на играчи кои би одиграле таква зона – ни изјави Горан Ѓоргоноски.

Прочитајте и...  ЛЕ: „Ѓаволски“ тешко, но Фернандеш ги решава сите проблеми! (ВИДЕО)

Првиот натпревар на континенталниот собир ќе го имаме в петок (10. јануари) во Виена против селекцијата на Украина од 20.30 часот.

Во рамките од групата „Б“ во второто коло избраниците на селекторот Данило Брестовац ќе ги одмерат силите против Чешка на 12. јануари од 16.00 часот, а два дена подоцна против домаќинот Австрија од 18.15 часот.

Прочитај повеќе

Ракометарите на Металург со негативни тестови на коронавирус

Слободен печат

Ибрахимовиќ ужива на одмор и ја исмева Англија! (ВИДЕО)

Слободен печат

ЛШ, Матеус: Левандовски е подобар и од Меси!

Слободен печат

Од ФФМ разочарани поради односот на одговорните лица во Општина Прилеп

Слободен печат

„Дрим-тимот“ на ФИБА Евробаскет во последните две децении

Слободен печат

ЛШ, Тухел: Одбраната ќе биде многу важна против Аталанта!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

СЕХА: Без гледачи на реванш натпреварот Вардар-Нексе!

Слободен печат

Почина човекот кој ја одведе Црвена звезда на светскиот трон! (ВИДЕО)

Слободен печат

Синот на Сетиен ги праша кравите дали Барса ќе ја освои ЛШ (ВИДЕО)

Слободен печат

Кузма со тројка во последните секунди за радост на Лејкерси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Елмас би можел да игра со Фалкао, Бабел, Арда Туран..!

Слободен печат

ЛЕ: „Ѓаволски“ тешко, но Фернандеш ги решава сите проблеми! (ВИДЕО)

Слободен печат