Ем пијан ем ковид-позитивен возел низ град во Хрватска

Хрватска полиција
Хрватска полиција / Фото: EPA-EFE/ANTONIO BAT

Заразен со ковид-19 кој во исто време имал 2,67 промили алкохол во крвта возел автомобил низ хрватскиот град Медулин.

Откако на 37-годишниот Хрват ќе му истече самоизолацијата, полицијата против него ќе покрене и прекршочна и кривична постапка, пишува 24сата.

На ковид-позитивниот возач му била одредена мерка домашно лекување до 21 ноември која не ја испочитувал и затоа ќе добие кривична пријава за ширење и пренесување заразни болести.