Ејуп Рустеми: Стопиран е платниот промет преку Пошта

Генералниот директор на Пошта на Северна Македонија Ејуп Рустеми информираше дека поради престанокот со работа на Евростандард банка, Пошта го стопира платниот промет.

– Ова значи дека е стопирана наплатата на сите сметки, вклучително и на оние за струја и за други режиски трошоци. Исто така престанува исплатата на пензии и на социјална помош и на целиот безготовински платен промет за депонентите на Еуростандард банка. Пошта тоа го правеше во име на Еуростандард банка и за услугата си наплаќаше – вели Рустеми.

Тој рече дека затворањето на Еуростандард банка има големи негативни финансиски последици и врз работењето на Пошта.

– Од услугите што ги правеше пошта за Еуростандард банка, за 6 месеци се наплати 110 милиони денари, или тоа е 19,4 отсто од вкупните приходи што ги остваривме. Во услови на пандемија, кога има значителен пад на меѓународниот поштенски сообраќај, ова беа многу значајни приходи – вели  Рустеми.

Прочитајте и...  СДСМ: Груевски со години беше советуван од 91 советник меѓу кои и неговиот потрчко Мицкоски

Генералниот директор рече дека во Пошта има 880 вработени, а од услугите што се реализираа во име на Еуростандард банка, се обезбедуваше плата за 560 вработени.

Пропадна Еуростандард, клиентите останаа без плати и пензии

Поврзани вести

ВИДЕО+ФОТО: Протест на Синдикатот на полицијата – Бараат враќање на професионализмот и подобри услови

Црн вторник за Албанија, 7 починати и нови 284 заразени од коронавирус

Илинка Иљоска

Нови 628 случаи на коронавирус, 15 лица починаа, 531 се оздравени

Слободен печат

И чеченскиот лидер Кадиров со обвинување за Макрон: Tој само го разгорува огнот, наместо да го гасне

Илинка Иљоска

Сите заклучоци од денешната седница на Владата

Слободен печат

Шефот на француската дипломатија: Повиците за бојкот на француските производи се ограничени

Илинка Иљоска

Остави Коментар