Дваесет лица од истокот не го почитувале полицискиот час

Поднесени се осум кривични пријави. Контролирани се вкупно 152 објекти. Во државен карантин спроведени се две лица.

Дваесет лица од истокот не го почитувале полицискиот час

Штип, 10 април 2020 (МИА) – Во општините од источниот регион полицискиот час кој од вчера почна од 16 часот не го почитувале вкупно 20 граѓани. СВР-Штип преку соопштение информира дека десет лица се приведени од кои едно малолетно лице и едно над 67 години. Поднесени се осум кривични пријавиКонтролирани се вкупно 152 објектиВо државен карантин спроведени се две лица.

На подрачјето на СВР Штип во текот на изминатото деноноќие на шест лица им се издадени решенија за изолацијаа 15 потпишале изјави за самоизолација.

Во билтенот на СВР-Штип се нотира дека полицискиот час не го почитувал и 37-годишен жител на штипското село Стар Карорман, кој направил и сообраќајна несреќа со возило на полицијата.

-Синоќа во 20.42 часот на крстосницата од ул. „Стево Теодосиевски”, „Димитар Влахов” и „Страшо Пинџур” во Кочани се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „мерцедес”, со штипски регистарски ознаки, управувано од В.Н. (37) од с. Стар Караорман, штипско, и полициско  возило „шкода јети”, управувано од полициски службеник. Во незгодата  со телесни повреди се здобил возачот на полициското возило. Увид на местото извршила екипа на Полициската станица Кочани, инспектор од Секторот за внатрешна контрола професинални стандарди од МВР и Јавен обвинител, се наведува во сооопштението на СВР-Штип. 

Прочитајте и...  ВМРО-ДПМНЕ: Со СДСМ имаме само деструкција и загуби

Прочитај повеќе

Естонија со апликација за дигитални имунолошки пасоши

Слободен печат

Вамен: Најголем пад на економијата во Данска од Втората светска војна

Слободен печат

Ирските пабови пред банкрот

Слободен печат

Трамп најави повлекување на американските војници од Авганистан

Слободен печат

Историски план на Макрон: Осум милијарди евра помош за производителите на автомобили

Слободен печат

Укинат полицискиот час, бројот на заразени од Ковид-19 надмина две илјади

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Владата треба да направи проценка дали е потребна нова вонредна состојба, исход за датум за избори

Слободен печат

Облачно време со дожд и ветер, температура до 22 степени

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Димитров ќе земе учество на конференција на Советот на Јадранско–јонската иницијатива

Слободен печат

„Излегувај надвор“- Жена без маска грубо избркана од маркет од купувачите (ВИДЕО)

Слободен печат

Венецуела со авиони ловци ги штити петте иранските танкери

Слободен печат