Домашен декор: Класичната сина боја ќе ја одбележи 2020  

Институтот за бои „Пантоне” откри која боја ќе биде во тренд за 2020-та.

Според престижниот Институт „Пантоне“, нијанса на годината 2020 ќе биде класично сината. Станува збор за безвременска сина нијанса, која е елегантна во својата едноставност. Потсетува на боја на небо и самрак, ја буди фантазијата и дава нота на сигурност. Па, поради тоа, ќе ја носиме како една од омилените бои на облека. Оваа нијанса совршено се вклопува и како боја на ентериер.

-Тоа е боја која нè потсетува дека мора да се вратиме на цврстите темели, на кои се изградени сите цврсти врски меѓу луѓето, но и меѓу предметите. Тоа е боја на исчекување, вели Лаурие Прессман, потпретседателката на Институтот „Пантоне”.

Кога станува збор за уредување на ентериерот, оваа кралска боја можеме да ја вметнеме во деталите, парчињата платна, како и на ѕидовите на нашите домови. Поентата е само да се пронајде баланс, за да не биде „премногу“ и да не почне да нè заморува.

Земајќи ги предвид предвидувањата на овој Институт кои досега биле апсолутно точни, веруваме дека класичната сина ќе биде избор за уредување на домовите на многумина од нас, во текот на следните години.

2017 година водечка боја беше зелена, 2018 година ултравиолетова, додека 2019 година помина во знакот на нијансата насловена „живо коралална“.

Прочитајте и...  Тренингот ѝ се исплати: Џенифер Лопез ја одржува формата на необичен велосипед од 3.300 евра

Прочитај повеќе

Виц на денот – Светло

Слободен печат

Српската пејачка Дара Бубамара вози 100 km/h низ град и снима! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Карантинот не и донесе вишок килограми: Марјана Станојковска „пука“ од сексапил во бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пирс Броснан (67) без маица: Зошто жените се уште лудуваат по него?! (ФОТО)

Слободен печат

Не си играјте со нивните нерви – Лицата родени во овој хороскопски знак не простуваат неверство

Слободен печат

И легендарниот Жељко Бебек овој август доаѓа во Охрид! 21-ви август, Антички театар

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Џони Деп онесвестен со истурен сладолед врз него: Амбер Хард објави шокантна фотографија од поранешниот сопруг

Слободен печат

Ѕвездата од Јутјуб почина во осмиот месец од бременоста, обожавателите се во шок! (ФОТО)

Васко Спасоски

Мамо, ти благодарам за сета љубов! Ќерката на Џон Траволта се прости од мајка си со зборови кои го кршат срцето

Еспресо

Неколку месеци не можеа да ги „уловат“ заедно: Меган и Хари сликани во Беверли Хилс – Нема ниту трага од претходниот гламур (ФОТО)

Слободен печат

Ова е сестрата на Цеца Ражнатовиќ, проценете сами дали си личат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Коронавирусот финансиски го исцеди: Роберт Де Ниро ќе заработи максимум 7,5 милиони долари!

Слободен печат