ДОМАЌИНКИ ВНИМАВАЈТЕ: Ова е најголемиот извор на зарази во вашиот дом! - Слободен печат

ДОМАЌИНКИ ВНИМАВАЈТЕ: Ова е најголемиот извор на зарази во вашиот дом!

Околу 90 проценти од сунѓерите за миење садови во домаќинствата содржат голема концентрација на бактерии, а 10 отсто се незадоволителни поради здравствени причини, односно поради болестите кои можат да ги прошират. Факт е дека во сунѓерот за миење садови живеат многу бактерии.

Повеќе од 85 проценти од луѓето не го плакнат сунѓерот на доволно висока температура за да ги убијат бактериите кои се собираат во него, истакнуваат британските експерти од Глобалниот совет за хигиена. Врз основа на нивното истражување, сунѓерите за миење на садови содржат шест пати повеќе бактерии од рачките на вратите од бањите, кои се голем извор на болести и зарази.

Сунѓерите се рај за размножување на бактерии бидејќи постојано се влажни, а тоа е одлична средина за бактериите, истакнуваат експертите.

Околу седум проценти од сунѓерите содржат повеќе од милијарда бактерии, 60 процнети ја содржат опасната Ешерихија коли, а 25 отсто од нив имаат голема концентрација на бактеријата Псеудомонас, која се поврзува со инфекции на очите и кожата.

За да ги избегнете ризиците кои ги носат сунѓерите за миење садови, следете ги овие совети:

– После секое миење на садови, сунѓерот исплакнете го со врела вода, а на секои два дена измијте го со антибактериски детергент.

– Сунѓерот за миење на садови менувајте го на секои две недели.

– Сунѓерот може да го имате и подолго време ако го исперете на температура повисока од 60 степени во машина за миење на садови.

– При миењето на работните површини, наместо сунѓер користете антибактериски марамчиња.

Прочитај повеќе

Спилберг, Скорсезе и Бредли Купер заедно во филм за славниот композитор (ВИДЕО)

Слободен печат

Здрави навики кои ќе ви го продолжат животот за 10 години

Слободен печат

Таткото на Меган Маркл изнесе интимни семејни детали – Светот е запрепастен! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Домашен путер (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Бред Пит одговори на прашањето дали Џенифер Анистон ќе му биде партнерка за Оскарите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Лив Тајлер откри зошто и е непријатно на концертите на нејзиниот татко – „Тој прави работи од кои се срамам!“

Слободен печат

Остави Коментар

twenty − twelve =

Прочитај повеќе

Не мора да го чекате летото за дечињата да играат со песок

Слободен печат

Мајтапи за Хари, Меган и кралското семејство…во „цепки“ цртана серија

Слободен печат

НАЈГОЛЕМИОТ СЕКС СКАНДАЛ ВО БЕЛАТА КУЌА: Клајв Овен и Сара Полсон во аферата Клинтон-Левински

Слободен печат

ИНТЕРВЈУ со Леа Катарина Павиќ: На 14 години издала книга која се продава на светски познати интернет сајтови

Елена Вељановска

Што да правите во Скопје ОВОЈ ВИКЕНД

Јасмина Кантарџиева Димков

„Дебела“ фотографија на суперзгодната Џилиен Мајклс

Слободен печат